لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

ارتباط مصرف شکلات با بهبود خلق و خوی افراد مبتلا به افسردگی


براساس یافته های یک پژوهش جدید، افرادی که به افسردگی مبتلا هستند، بیشتر از افرادی که به این نارسایی روحی دچار نیستند، هوس شکلات خوردن می کنند.

بنا به گفته پژوهشگران ایالات متحده، سنت های فرهنگی، مصرف شکلات را با مزایای روحی و روانی آن مرتبط می دانند اما تحقیقات علمی برای آزمایش این نظریه انجام نشده است.

پژوهشگران آمریکایی که نتایج یافته های آن ها به تازگی در نشریه « آرشیوهای طب داخلی » منتشر شده است، مصرف شکلات و ارتباط آن با روحیه و خلق و خوی ۹۳۱ زن و مرد مقیم کالیفرنیا که داروهای ضد افسردگی مصرف نمی کردند و به بیماری های قلب و یا دیابت مبتلا نبوده اند را مورد ارزیابی قرار دادند.

خلق و خوی شرکت کنندگان در این تحقیق با استفاده از یک مقیاس معتبر افسردگی مورد مطالعه قرار گرفته شد. در این پژوهش از آن ها خواسته شده بود تا میزان مصرف شکلات خود را گزارش کنند و یک پرسشنامه جامع در مورد رژیم غذایی شان را تکمیل کنند.

براساس این پژوهش، افرادی که احتمال ابتلای آن ها به افسردگی مثبت بود، ماهانه حدود ۸/۴ وعده شکلات و افرادی که هیچ یک از علائم افسردگی را نداشتند، در مدت زمان مشابهی، ۵/۴ وعده شکلات خورده بودند.

در این ارزیابی، افرادی که بیشتر شکلات و شیرینی خورده بودند، بالاترین ارقام ابتلای به افسردگی را داشتند و هریک ماهانه حدود ۲۸ گرم شکلات مصرف کرده بودند و افرادی که به افسردگی خفیف مبتلا بودند، هرماه، هشت بار یک وعده در اندازه متوسط شکلات خورده بودند.

پژوهشگران ایالات متحده دریافته اند که افراد مبتلا به افسردگی و افرادی که به بیماری های روحی و روانی مبتلا نبودند درمصرف مواد غذایی دیگر همچون قهوه، کافئین، ماهی و یا میوه و سبزیجات یکسان بودند.

یافته های این پژوهش در مورد زنان و مردان به طور یکسان مشاهده شده است.

دکتر ناتالی رز، استاد دانشگاه کالیفرنیا در دیویس و دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو و همکاران او در گزارش خود خاطرنشان کرده اند: « یافته های این تحقیق را می توان از جنبه های متفاوتی شرح داد. اول این که، در صورتی که شکلات، آن گونه که تحقیقات روی موش های آزمایشگاهی نشان داده است، سبب خوشحالی و خوش خلقی فرد شود، افسردگی می تواند هوس خوردن شکلات را به عنوان « خود درمانی » تحریک کند. دوم، به فرض این که فواید مصرف کلی شکلات برای غلبه بر خلق افسرده کافی نیست، ممکن است که افسردگی، هوس خوردن شکلات را بدون هیچ دلیل مرتبطی و بدون فایده درمانی آن تحریک کند.»

پژوهشگران این تحقیق تاکید کرده اند احتمال این که شکلات واقعاً در تغییر خلق فرد افسرده نقش داشته باشد، وجود دارد.

نویسندگان این گزارش خاطرنشان کرده اند: « فاکتورهای روانشناسی همچون التهاب نیز می توانند هم عامل افسردگی و هم موجب هوس خوردن شکلات باشند. ممکن است پیامدهای پیچیده ای به وقوع بپیوندند. مواد سازنده شکلات و چربی هایی که مانع تولید اسیدهای چرب امگا سه مفید برای قلب می شوند از جمله عوامل موثر هستند.


XS
SM
MD
LG