لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۱۷

بزرگ ترین نمایشگاه پیکره های ارتش سفالین چین در موزه جغرافیای ملی شهر واشنگتن


بزرگ ترین نمایشگاه پیکره های ارتش سفالین چین در موزه جغرافیای ملی شهر واشنگتن

یکی از پیکره های سفالین محافظ چینی که بیش از ٢٠٠٠ سال پیش از مقبره «چین شیهوآنگدی»، امپراطور چین مراقبت می کرد، امروز در کنار در ورودی موزه جغرافیای ملی شهر واشنگتن ایستاده است. این بخشی از نمایشگاه تازه ای است که تا ماه مارس ٢٠١٠ ادامه خواهد یافت.

نام این نمایشگاه، «دلاوران سفالین چین: نگهبانان نخستین امپراطور چین» است که اخیرا در موزه جغرافیای ملی پایتخت ایالات متحده آمریکا گشایش یافته است. این چهارمین و آخرین شهر آمریکا است که تا پیش از بازگرداندان این پیکره های باستانی به کشور چین دست به نمایش آن ها می زند.

پیکره های سفالین چینی که به نام ارتش سفالین نیز شناخته می شوند، بیش از ٢٠٠٠ سال عمر دارند و به طور اتفاقی درسال ١٩٧٤ ضمن حفاری های باستان شناسان کشف شدند. هر یک از این دلاوران که به همراه اسب خود از مقبره امپراطور چین مراقبت می کردند به اندازه یک انسان واقعی ساخته شده اند. اسب ها هم به همین روال به اندازه اسب های واقعی هستند.

گودال حاوی سربازان سفالين در فاصله ای بالغ بر يک کيلومتری خاکريز آرامگاه کشف شد و اين حقيقت را آشکار کرد که زير زمين مقبره فضايی به مراتب فراخ تر از حدی که انتظار می رفت وجود دارد. فضایی در حدود ۵۶ کيلومتر مربع. مساحت چهار خندق ارتش سفالين به تنهايی ٢۵ هزار متر مربع است و پشته مقبره حدود ۴٠٠ متر مربع را فرا می گيرد.

پروفسور آلبرت دین، استاد دانشگاه استنفورد در شمال کالیفرنیا، مدیر مسئول این نمایشگاه دیدنی است که شامل ١۵ سرباز سفالین و بیش از ١٠٠ قطعه آثار تاریخی و باستانی دیگر می باشد: «این ارتش سفالین به خوبی نشان دهنده مهارت ها و کارآیی های هنرمندان چین باستان است و نظم و ترتیبی که تمدن این کشور در آن زمان از آن برخوردار بوده است. »

سی و پنج سال پیش گروهی از برزگران چینی در منطقه «ژی آن» چین ضمن کندن یک چاه آب به یکی از این دلاوران سفالین برخورد کردند. این نخستین برخورد در مدت کمی تبدیل به یکی از بزرگ ترین اکتشافات باستان شناسی قرن بیستم شد.

امروز، باستان شناسان بر این باورند که بیش از ٧ هزار قطعه مجسمه های سرامیک بزرگ، اسب هایی به اندازه طبیعی و عرابه های عظیم الجثه در این منطقه وجود دارد که تا امروز فقط یک هزار قطعه آن کشف شده است و برای دست یابی به تمام این قطعات مدتی بالغ بر سی سال وقت لازم است. دلاوران ارتش سفالین در حقیقت برای محافظت از امپراطور در دنیای بعد از مرگ در کنار مقبره او قرارداده شده اند.

پروفسور دین می گوید کشف این ارتش سفالین کمک بزرگی در راه به دست آوردن اطلاعات تازه ای در مورد خاندان سلطنتی «کین» بوده است از جمله دسترسی به اطلاعاتی مبنی بر چگونگی ساختن مقبره امپراطور«چین شیهوآنگدی» که بیش از ٣۶ سال به طول انجامید: «وقتی حساب کردیم که چقدر چوب برای ساختمان این مقبره به کار گرفته شده و روی نوع خاک رسی که برای ساختن سربازها به کار گرفته شده آزمایش کردیم، همه این مسائل براستی اعجاب آور بود.»

ژی فنگ، یک دیپلمات چینی سفارت چین در واشنگتن در مراسم گشایش این نمایشگاه که هم زمان با سفر پرزیدنت باراک اوباما به پکن بود گفت: «دیدار پرزیدنت اوباما از چین یک واقعه تاریخی است و این نمایشگاه نیز دست کمی از آن ندارد. هم زمان شدن این دو واقعه نشان از پیدایش تحولاتی تازه در روابط آینده بین دو کشور آمریکا و چین دارد. روابطی سرشاراز دوستی و تفاهم.»

سوزان نورتون، رییس موزه جغرافیای ملی می گوید این نمایشگاه از هم اکنون تبدیل به یکی از موفق ترین نمایشگاه های حاضر در آمریکا شده است و تمام بلیت های ورودی آن هم از مدت ها پیش فروخته شده است: «ما حتی تصور آن را هم نمی کردیم که بتوانیم بیش از ۹۶ هزار بلیت بفروشیم!»

موزه جغرافیای ملی هم چنین امکاناتی فراهم کرده است تا دیدار کنندگان بتوانند نمونه های کوچکی از این دلاوران سفالین یا نگهبانان نخستین امپراطور چین را از موزه خریداری کرده و به عنوان یادگاری همراه خود ببرند.

XS
SM
MD
LG