لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

آی وی وی یکی از مشهورترین نقاشان مدرن چین باز داشت شد


آی وی وی یکی از مشهورترین نقاشان مدرن چین باز داشت شد
آی وی وی یکی از مشهورترین نقاشان مدرن چین باز داشت شد

همسر و همکاران آی وی وی ، هنرمند برجسته چینی، می گویند از زمانی که مقام های چینی اورا به هنگام سوار شدن به هواپیما با خود برده اند خبری از او ندارند.

لو کینگ، همسر آی، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت مقام های پلیس که شامگاه روز گذشته خانه او را تفتیش کرده و کامپیوترها و دیگر وسایل اورا ضبط کرده اند هیچ توضیحی درمورد علت بازداشت شوهرش ارائه ندادند.

پلیس همچنین با یورش به استودیوی آی وی وی هشت تن از دستیاران اورا برای انجام بازجویی بازداشت کرد. این افراد روز دوشنبه به سرکار خود بازگشته اند اما گفته اند که هیچ خبری از و ضعیت و محل نگه داری آقای آی ندارند.

آی وی وی یکی از مشهورترین نقاشان مدرن چین است که آثارش در گالری هنر مدرن تیت در لندن به نمایش در آمده است. او همچنین در طراحی استادیوم لانه پرنده که نماد المپیک

۲۰۰۸ در پکن است مشارکت داشته است.

با این حال او مکررا از سیاست های دولت چین انتقاد می کرد و در حساب توییتر خود، که مراجعه کنندگان پرشماری دارد، به افزایش دستگیری مخالفان اشاره کرده است. در پی بالاگرفتن اعتراض های سیاسی در خاورمیانه، دولت چین برای پیشگیری از وقوع شورش های مشابه دست به بازداشت گسترده مخالفان زده است.

آقای آی که اخیرا برنامه خود را برای تأسیس استودیویی در آلمان اعلام کرده بود، روز یکشنبه، به هنگام سوار شدن به هواپیمایی به مقصد هنگ کنگ بازداشت شد.

سال گذشته نیز زمانی که آی قصد داشت به سئول پرواز کند، در فرودگاه بازداشت شد. این بازداشت اندکی پس از دعوت او به شرکت در مراسم اهدای جایزه نوبل صلح به لیو زیائوبو، معترض زندانی چینی، انجام گرفت. لیو زیائوبو به اتهام اقدام برای سرنگونی نظام به یازده سال زندان محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG