لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

رعد و برق موجب تصادفی مرگبار در خط آهن سريع السير چين شد


رعد و برق موجب تصادفی مرگبار در خط آهن سريع السير چين شد
رعد و برق موجب تصادفی مرگبار در خط آهن سريع السير چين شد

در پی برخورد دو قطار در شرق چین دست کم ۳۵ نفر کشته و ۲۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

در این حادثه يک قطار سريع السير در مسير بين شهرهای هنگ ژو و ون ژو، پس از اصابت رعد و برق به آن، در روی يک پل از حرکت بازماند و قطار سريع السير ديگری که از پکن به سوی فون ژو در همان مسير در حرکت بود، از پشت با آن برخورد کرد.

تلويزيون چين واگن مسافربری درهم کوبيده شده ای را نشان داد که از پل، بر فراز يک واگن آسيب ديده ديگر و افتاده به زمين، آويزان شده بود.

مقام های مسئول به سرعت برای مهار خشم مردم از وقوع اين تصادف وارد عمل شدند و ژانگ دژيانگ معاون نخست وزير برای نظارت بر عمليات نجات و امداد به صحنه تصادف رفت. در همين حال وسایل ارتباط جمعی چين از اخراج سه مقام ارشد راه آهن خبر دادند.

چين ميلياردها دلار برای ايجاد ارتباط از طريق قطارهای سريع السير ميان شهرها خرج کرده است، اما طی چند هفته اخير اين دومين باری است که طوفان موجب بروز مشکلات در اين شبکه ارتباطی می شود.

اوايل اين ماه، قطع برق ناشی از وقوع طوفان موجب تاخيری ۹۰ دقيقه ای در خط آهن جديد پکن به شانگهای شده بود.

مقام ها، اين خط آهن را اواخر ماه گذشته با برگزاری مراسمی توام با جشن و سرور افتتاح کرده بودند. هی هوا وو، سرمهندس وزارت راه آهن چين به خبرنگاران در مراسم گفته بود راه افتادن اين خط آهن برای چين و مردم چين مايه غرور و افتخار است.

مسير ۱۳۰۰ کيلومتری ميان پکن، پايتخت چين، و شانگهای، کانون فعاليت های مالی چين، با اين خط آهن ظرف مدتی کمتر از پنج ساعت طی می شود.

منتقدين می گويند برنامه چند ميليارد دلاری شبکه راه آهن سريع السير چين برای کشوری که ميليون ها نفر از مردمانش در فقر زندگی می کنند، برنامه ای گران قيمت است، و هدف از ايجاد اين شبکه بيشتر بالابردن پرستيز و تقويت موضع پکن بوده است.

بنا به اخبار ۲۱ ساعت پس از برخورد شدید این دو قطار در شرق چین، روز یکشنبه امدادگران یک کودک ۴ ساله را زنده از میان لاشه های این قطارها بیرون آوردند.

XS
SM
MD
LG