لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۲۸

رییس جمهوری چین در راه آمریکا


رییس جمهوری چین در راه آمریکا

هو جین تائو رییس جمهوری چین برای دیداری رسمی از آمریکا با هدف کاهش تنش بین دو قدرت برتر اقتصادی جهان، رهسپار ایالات متحده شده است.

وی سه شنبه شب ، به وقت شرق آمریکا، وارد واشنگتن می شود و روز چهارشنبه گفتگوهای رسمی خود را با پرزیدنت اوباما آغاز می کند. آقای هو همچنین برای ملاقات با بازرگانان آمریکایی به شیکاگو نیز سفر می کند.

چین پیش از این مبادلات تجاری با شرکت های آمریکایی تا ۶۰۰ میلیارد دلار افزایش داده و این امکان برای سطحی بالاتر نیز وجود دارد. این در حالی که مازاد تجاری دو کشور به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار بالغ شده است.

روز دوشنبه، سه نماینده دمکرات مجلس نمایندگان با ارائه لایحه ای خواستار تعدیل سریع تر ارزش پول چین شدند.

تنش بین کره شمالی و کره جنوبی و فروش های تسلیحاتی آمریکا به تایوان، از جمله مسایلی است که انتظار می رود در گفتگوهای رییس جمهوری چین با رهبران آمریکا مطرح شد. آقای هو پیش تر در مصاحبه با روزنامه های آمریکایی از پاسخ به پرسش هایی در باره حقوق بشر پرهیز کرده بود در حالی که ممکن است این موضوع در کنفرانس خبری مشترک در روز چهارشنبه مطرح شود.

هر دو کشور در روزهای اخیر برای پرهیز از رویارویی با یکدیگر تاکید کرده اند. در حالی که چین قدرت اقتصادی و نظامی خود را به سرعت گسترش می دهد.

رییس جمهوری چین در مصاحبه با روزنامه های واشنگتن پست و وال استریت جورنال گفته است« دو کشور باید زمینه مشترکی را در مجموعه ای از مسائل جستجو کنند و ذهنیت بده بستان جنگ سرد را ،که در آن ُبرد یک کشور، باخت کشور دیگری تلقی می شد ، کنار بگذارند.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا هفته پیش گفته بود ایالات متحده افزایش قدرت چین را تهدید تلقی نمی کند و علاقه ای به ایجاد مانع در این راه ن

XS
SM
MD
LG