لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۹

امکان تغيير موضع چين و روسيه در مورد سوريه


امکان تغيير موضع چين و روسيه در مورد سوريه
امکان تغيير موضع چين و روسيه در مورد سوريه

دبير کل اتحاديه عرب می گويد، بر اساس شواهد موجود به نظر می رسد چين و روسيه بزودی در برخورد با دولت سوريه تغيير موضع دهند. اين دو کشور چندی پيش با وتوی قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد از رژيم سوريه، حمايت کردند.

نبيل العربی، دبير کل اتحاديه عرب، روز دوشنبه در يک کنفرانس خبری در قاهره در اشاره به کنفرانسی که قرار است در روز جمعه اين هفته، تحت عنوان دوستان سوريه و با حضور نمايندگان کشورهای غربی و عربی در تونس تشکيل شود، گفت، از طرف چين و روسيه، و بويژه چين اشاراتی صورت می گيرد که به نظر می رسد موضع هر دو کشور در برخورد با رژيم سوريه بزودی تغيير کند.

دبير کل اتحاديه عرب گفت: تعداد زيادی از رهبران جهان قرار است در نشست تونس شرکت کنند و هدف آنها اعمال فشار بيشتر بر دولت سوريه است. بعلاوه، به خصوص چين و تا حدی هم روسيه به تازگی رفتاری می کنند و مطالبی عنوان می کنند که به نظر می رسد ممکن است موضعشان را نسبت به دولت سوريه تغيير دهند.

اين دو کشور ماه پيش با وتوی پيش نويس قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد، جلوی شدت عمل شورا را عليه دولت سوريه گرفتند و کشورهای عربی و ايالات متحده را به شدت عصبانی کردند.

اکنون چين در مقابل انتقادهای پی در پی غرب، نمايندگان خود را روانه منطقه کرده است. غرب می گويد، چين و روسيه با وتوی قطعنامه شورای امنيت، به تشديد خشونتهای سوريه دامن زدند.

در همين حال، نصير عبدالعزيز ناصر، فرستاده قطر در سازمان ملل متحد و رييس کنونی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز يکشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت، جامعه جهانی بايد به سکوت خود در مقابل سوريه پايان دهد. وی گفت فشارها آنقدر ادامه خواهد داشت تا جامعه جهانی وارد عمل شود.

آقای ناصر می گويد با دبير کل اتحاديه عرب موافق است که شورای امنيت بايد تصميم بگيرد که برای توقف خشونتهای سوريه چه نوع اقدامی بايد صورت گيرد.

العربی در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت، برنامه مشترک اتحاديه عرب و سازمان ملل متحد در مورد سوريه در کنفرانس روز جمعه در تونس اعلام خواهد شد. بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد نيز قرار است در اين کنفرانس شرکت کند.

XS
SM
MD
LG