لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۹

نگرانی چين و روسيه از تبعات گزارش تازه آژانس اتمی سازمان ملل در مورد ايران


نگرانی چين و روسيه از تبعات گزارش تازه آژانس اتمی سازمان ملل در مورد ايران
نگرانی چين و روسيه از تبعات گزارش تازه آژانس اتمی سازمان ملل در مورد ايران

دولت های روسيه و چين از ايران خواستند با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری کند.

در پی انتشار گزارش آژانس اتمی سازمان ملل متحد داير بر تشديد فعاليت های غنی سازی در ايران، دولت چين روز دوشنبه ضمن اظهار اميدواری نسبت به ادامه گفتگوها، از ايران خواست با انعطاف پذيری با اين سازمان همکاری کند.

هنگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چين، گفت: ما اميدواريم آژانس، موضعی واقع بينانه و عادلانه اتخاذ کند و با برخورد مثبت، به گفتگو و همکاری با ايران، ادامه دهد. ايران نيز بايد با خلوص نيت و انعطاف پذيری به گسترش همکاری و گفتگو با اين سازمان، ادامه دهد.

تنش ها بر سر فعاليت های هسته ای ايران در چند هفته گذشته به اوج خود رسيده است. تهران در اواسط ماه گذشته اعلام کرد، غنی سازی اورانيوم را در تاسيسات هسته ای فوردو آغاز کرده است.

روسيه نيز می خواهد از ابعاد صلح آميز برنامه های هسته ای ايران اطمينان حاصل کند.

سرگئی لاورف، وزير امور خارجه روسيه، در جمع خبرنگاران گفت که از جمهوری اسلامی ايران انتظار دارد به همه سوال های موجود در ارتباط با برنامه های هسته ای خود پاسخ دهد.

سرگئی لاورف افزود: بسيار مهم است که همه قاطعانه و بدون ترديد اعلام کنند که اگر جمهوری اسلامی به شبهات موجود که آژانس بين المللی انرژی اتمی نسبت به آن ها نگران است پاسخ دهد، ايران می تواند از تمامی حقوقی که شامل کشورهای عضو پيمان منع سلاح های هسته ای است، از جمله غنی سازی اورانيوم برای توليد انرژی، برخوردار شود.

در همين حال، ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه، در مقاله ای که در آستانه انتخابات رياست جمهوری در آن کشور منتشر کرده است، نسبت به خطر حمله نظامی به ايران هشدار داد. آقای پوتين گفت، روسيه بدون ترديد نسبت به افزايش خطر حمله نظامی به ايران نگران است. او در ادامه می نويسد، اگر اين حمله صورت گيرد، عواقب آن فاجعه آميز خواهد بود و دامنه آن در تصور نمی گنجد.

آژانس بين المللی انرژی اتمی هفته گذشته جزييات گزارش خود را از ايران، منتشر کرد. بر اساس اين گزارش ايران نتوانسته به ادعاهای موجود داير بر تلاش برای توسعه سلاح های هسته ای پاسخ روشن، ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG