لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۴

هزاران نفر خانه های خود را در مرز چين و کره شمالی تخليه کردند


بنا به گزارش خبرگزاری دولتی چين بر اثر ريزش باران های شديد و طغيان رودخانه در يکی از ايالت های شمالی چين، ۹۴ هزار نفر مجبور شدند خانه های خود را تخليه کنند.

روز يکشنبه مقامات محلی در شهر «دندانگ،» شهر سيل زده ای که تخليه شده است می گويند انتظار می رود ريزش باران باز هم به شدت ادامه داشته باشد. اين شهر در بخش شمالی چين واقع شده است. پس از آن که ريزش شديد باران باعث طغيان رودخانه يالو شد، رفت و آمد بين برخی از دهکده هايی که در منطقه کوهستانی قرار دارند؛ قطع شده و در نتيجه هليکوپتر ها مردم را از منطقه سيل زده به مناطق امن انتقال داده اند.

تلويزيون محلی صحنه هايی از نجات دادن مردم را توسط نيروهای ارتش چين نشان می دهد. بنا بر گزارش خبرگزاری دولتی چين - شين هوا - هر چند که سطح آب رودخانه پايين آمده است اما هنوز همچنان خطرناک باقی مانده است.

علاوه بر آن، سيل در روز شنبه با خراب کردن ريل های راه آهن در «دندانگ،» سه هزار نفر را در ايستگاه ترن شهر باقی گذارد.

آژانس خبری مرکزی کره شمالی گزارش داده است که باران و آبی که از رودخانه يالو به آن کشور سرازير شده است، خانه ها را ويران کرده و ساختمان ها و همچنين مزارع را در پنج دهکده در نزديکی شهر «شينوجو» از بين برده است. اين شهر روبروی شهر «دندانگ» واقع شده است. در اين گزارش آمده است که شهر «شينوجو» و اطراف آن شديداً لطمه خورده اند.

مقامات کره شمالی می گويند که نيروهای نظامی و مردم عادی در نجات سيل زدگان همکاری می کنند. حدود ۵۱۵۰ نفر جابجا شده و ساکنين خانه هايی که مورد تهديد سيل قرار گرفته بودند يا با زحمت خود را بروی بام خانه هايشان رسانده و در آنجا باقی مانده اند و يا در بالای بلندی ها مسکن گزيده اند.

سيل آب باعث ايجاد حفره هايی در خاکريزی که مانع بين رودخانه و يک ناحيه توسعه اقتصادی وجود داشت، شده و در نتيجه بسياری از مناطق حول و حوش خود را زير سيل پوشانده است. يکی از مقامات دفاتر کنترل سيل گفت تا به حال سه نفر ناپديد شده اند.

سيل شهر «دندانگ» آخرين مصيبت از اين نوع برای چين است، مصيبتی که طی دهه گذشته سابقه نداشته است.

در فصل باران های سرسام آور و سيل چين، در «ميان يانگ» که در ايالت سی شوان در بخش جنوب غربی کشور قرار دارد، هزارها نفر از مردم در اثر سيل مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند و در برخی ديگر از مناطق کشور مانند «ميان شو» مردم سرگرم پاک کردن باقی مانده های خاک و خاشاکی هستند که سيل اخير بر جای گذارده است.

XS
SM
MD
LG