لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

اعتراض ژاپن به کشتی های مجهز به رادار چین


ژاپن نسبت به اقدامات نیروهای پکن که آن را عامل بالاگرفتن تنش ها پیرامون جزایر مورد اختلاف نظر بین دو کشور نامیده، اعتراض کرده است. وزارت امور خارجه ژاپن چنگ یونگهوا، سفیر چین در این کشور را احضار کرده تا نسبت به دو سانحه که توکیو آن ها را تحریک آمیز خوانده است، اعتراض کند.

بنا به اعلام مقامات وزارت دفاع، یک کشتی بادبادنی چین چهارشنبه گذشته راداری را به سمت یک کشتی نیروهای دفاع دریایی ژاپن نشانه گرفته بود. این مقامات گفتند سانحه مشابهی روز ١٩ ژانویه اتفاق افتاد و یک هلیکوپتر نظامی ژاپن هدف قرار گرفته شده بود.

ایتسونوری اونودرا، وزیر دفاع ژاپن گفته است که این رادار روز ٣٠ ژانویه برای مدتی از مسافت حدود سه کیلومتری روی این کشتی ثابت مانده بود. وزیر دفاع ژاپن به خبرنگاران گفت این اقدام یک پدیده بسیار غیرمعمول است و احتمال داشت به یک سانحه بسیار خطرناک منتهی شود. ژاپن می گوید کشتی های چینی معمولا برای تعیین مسیر موشک از رادار استفاده می کنند.

ژاپن روز سه شنبه در اعتراض جداگانه ای نسبت به ورود غیرقانونی کشتی های چین به آب های این کشور واکنش نشان داد. رسانه های ژاپن به نقل از معاون وزیر امور خارجه کشور گزارش داده اند ورود غیرقانونی چین به آب های این کشور با انتظارات موجود برای بهبود مناسبات بین دو کشور«کاملاً مغایرت داشته است».

تنش های بین توکیو و پکن به دلیل اختلاف نظر بین دو کشور پیرامون چند جزیره غیرمسکونی در دریای شرق چین بالا گرفته اند. ژاپن و چین طی ماه های اخیر جت های جنگنده خود را بر فراز آب های مشترک به پرواز درآورده اند و گشت های دریایی دو کشور کلیه فعالیت های منطقه را از نزدیک تحت نظر داشته اند.

وزیر امور خارجه چین در واکنشی نسبت به این اعتراض اعلام کرد که کشتی های این کشور ماموریت رسمی ندارند و فقط مشغول گشت زدن عادی در آب هایی هستند که در قلمروهای متعلق به چین انجام می شوند.
XS
SM
MD
LG