لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۴

سقوط سهام و توقف معاملات بورس چین "پنجشنبه سیاه" را رقم زد


یکی از سهامداران بازار بورس در شانگهای چین در حال بررسی اطلاعات آماری - ۱۷ دی ۱۳۹۴
یکی از سهامداران بازار بورس در شانگهای چین در حال بررسی اطلاعات آماری - ۱۷ دی ۱۳۹۴

سقوط قیمت سهام و متوقف کردن معاملات در بازارهای بورس چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، امروز "پنجشنبه سیاه" در بازارهای بورس جهان ایجاد کرد و قیمت نفت را نزدیک به پائین ترین سطح خود در دوازده سال گذشته رساند.

پیامدهای منفی ناشی از سقوط قیمت سهام و متوقف کردن معاملات برای دومین بار در هفته جاری در چین، به بازارهای بورس جهان سرایت کرد و از قیمت شاخص های عمده سهام در اروپا بیش از ۳ درصد کاست که از ماه سپتامبر تا به حال بی سابقه بوده است.

بازارهای بورس آمریکا نیز روز پنچشنبه هفدهم دی ماه، کار خود را با سقوط قیمت سهام آغاز کردند.

روز پنچشنبه از قیمت سبد سهام شانگهای چین، ۷ و سه دهم درصد، و از بهای شاخص "شن ژن" ۸ و سه دهم درصد کاسته شد، و مسئولان بازار را بر آن داشت تا برای جلوگیری از سقوط بیشتر قیمت سهام، برای دومین بار در هفته جاری، ادامه معاملات را برای روز جاری تعطیل کنند.

این در حالی است که قیمت نفت می‌رود تا به پائین ترین سطح خود در ۱۲ سال گذشته برسد، که تحلیلگران دلیل آن را سقوط قیمت سهام در چین عنوان کرده اند. اکنون در بازار نیویورک و لندن قیمت هر بشکه نفت در محدوده ۳۳ دلار نوسان می‌کند.

بازارهای بورس کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز شاهد کاهش شدید قیمت شاخص های عمده سهام بودند، که برخی از تحلیلگران دلیل آن را علاوه بر سقوط قیمت سهام در چین، گسترش تنش بین ایران و عربستان سعودی می‌دانند که صدمات عمده به اعتماد بسیاری از سرمایه گذاران وارد آورده و منجر فروش ناگهانی سهام و خارج شدن آنها از بازارهای بورس منطقه شده است.

بازارهای بورس ایران به دلیل تعطیلات آخر هفته بسته بودند.

XS
SM
MD
LG