لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۱

نشست دو روزۀ چين، ژاپن و کره شمالی در ميان تنش های شبه جزيرۀ کره برگزار می شود


«ون جيابائو» نخست وزير چين و «يوکيو هاتوياما» نخست وزیر ژاپن و «لی ميونگ – باک» رييس جمهوری کره جنوبی برای يک نشست دو روزه که انتظار می رود بر موضوع افزایش تنش های بین دو کره متمرکز شود، گرد هم می آيند.

مذاکرات سه جانبه که شنبه و یکشنبه در جزیرۀ «ججو» در کره جنوبی برگزار می شود در پی دیدار آقای «ون» از سئول صورت می گيرد که در آن نخست وزير چين هر گونه عملی که صلح و ثبات را در شبه جزیرۀ کره از ميان بردارد، محکوم کرد. آقای «ون» همچنين در گفتگوهای روز جمعه خود به آقای «لی» گفت که دولت متبوع وی آنانی را که مسؤل غرقِ کشتی کره جنوبی در ماه مارس هستند، محافظت نخواهد کرد.

تحقیقات بین المللی به این نتیجه رسیده است که رزمناوِ کره جنوبی پس از اصابت اژدَرِ کره شمالی، غرق شده است. اين سانحه به کشته شدن ۴۶ دريانورد کره جنوبی، منجر شد.

کره جنوبی، ژاپن و آمريکا مؤکداً از چين خواسته اند غرقِ رزمناو کره جنوبی را محکوم کند و از تلاشهايی که در شورای امنیت سازمان ملل برای تنبیه کره شمالی در جريان است، حمايـت بعمل آورد.

آقای «ون» می گوید دولت چين قصد دارد به بررسی یافته های کاوشگران بین المللی بپردازد و پس از اتمام بررسیها به «شیوه ای بيطرفانه و عادلانه،» موضع خود را اتخاذ کند.

XS
SM
MD
LG