لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۸

چين: تحريمهای عليه جمهوری اسلامی ايران را اجرا می کند


چين: تحريمهای عليه جمهوری اسلامی ايران را اجرا می کند
چين: تحريمهای عليه جمهوری اسلامی ايران را اجرا می کند

چين گزارشهايی را که می گويند مقامات اين کشور به برخی از شرکتهای چينی اجازه می دهند به جمهوری اسلامی ايران در توليد سلاحهای هسته ای کمک کنند، رد کرد.

«ما ژائوژو،» سخنگوی وزارت امور خارجه چين، روز سه شنبه گفت که اين کشور تحريمهای عليه جمهوری اسلامی را اجرا می کند و پکن به تعهدات بين المللی خود، پای بند است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چين همچنين افزود که چين موضع خود را در اين زمينه برای آمريکا، روشن کرده است.

واشنگتن پست روز يکشنبه گزارش داد که مقامهای آمريکايی از اين موضوع نگران هستند که چين به برخی از شرکتها در اين کشور اجازه می دهد تحريمها را دور بزنند.

در گزارش آمده بود که وزارت امور خارجه آمريکا از پکن خواسته است که دراين باره، تحقيق کنند.

در همين حال جمهوری اسلامی ايران به شدت از برخی شرکتهای اروپايی که از تحويل سوخت به هواپيماهای ايرانی در فرودگاههای کشورهای اروپايی خودداری می کنند، انتقاد کرد.

رامين مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز سه شنبه گفت که متاسفانه برخی از شركت های غربی رفتار نامناسبی اتخاذ كردند و توصيه ما به دولت های آنان اين است كه اولا اين مساله خارج از چارچوب های بين المللی و حتی قطعنامه غيرقانونی شورای امنيت است و براساس مقررات بين المللی اين كار، صحيح نيست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ايران افزود که ادامه دادن اين رويكرد توسط برخی از شركت ها می تواند منافع خود آنها را در رابطه با گردشگری و تردد هواپيماها محدود كند و به آنها خسارت مادی، وارد كند. رامين مهمان پرست گفت که ما آنچه وی برخوردهای نسنجيده برخی از اين شركت ها خواند را تحمل نمی كنيم و روش مقابله با اين برخوردها را در دستور كار خود، قرار داده ايم.

XS
SM
MD
LG