لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

نشست سازمان همکاری شانگهای با حضور ایران پایان یافت


نشست سازمان همکاری شانگهای با حضور ایران پایان یافت
نشست سازمان همکاری شانگهای با حضور ایران پایان یافت

کورت کمپل، دستیار وزارت امور خارجه آمریکا، به خبرنگاران در پکن گفت وی در دیدارش با مقامات چینی در مورد ایران بحث و گفت وگو کرده است

گزارش از: استفانی هو، خبرنگار صدای آمریکا، پکن

کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در پایان نشست خود توافق کردند برای مبارزه با بحران اقتصاد جهانی و یافتن راه های افزایش همکاری در مسایل مالی، از نزدیک با یکدیگر کار کنند.

اعضا این سازمان، که روز چهارشنبه در پکن دیدار کردند، شامل رهبران کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان است.

سازمان همکاری شانگهای یک گروه امنیت منطقه ای است اما این بار کانون بحث های مطرح شده در نشست این سازمان حول بررسی مشکلات اقتصادی بود.

پس از برگزاری این نشست در پشت درهای بسته، ون جیابوئو، نخست وزیر چین با تلویزیون دولتی چین گفت وگو کرد. وی اظهار داشت به باور او چنانچه همه کشورهای عضو برای همکاری عمیق تر دست به دست یکدیگر بدهند، آنها قطعا خواهند توانست آینده ای درخشان از صلح و موفقیت برای منطقه به ارمغان بیاورند.

نخست وزیر چین گفت اعضای سازمان طرح هایی برای تقویت همکاری چند جانبه اقتصادی و مقابله با بحران مالی جهانی تدوین کرده اند.

همچنین اعضای سازمان همکاری شانگهای موافقت کردند به منظور تقویت کانال های ارتباطی، از جمله حمل و نقل و ارتباطات از راه دور، یک صندوق سرمایه گذاری ایجاد کنند.

نشست امسال سازمان همکاری شانگهای تحت الشعاع گفت وگوی روسیه و چین قرار گرفت که یک روز پیشتر برگزار شده بود. در این گفت وگو روسیه طی قراردادی که ارزش آن سه و نیم میلیارد دلار عنوان شده پذیرفته است به طور آزمایشی گاز در اختیار چین قرار دهد.

ایران، هند، مغولستان و پاکستان نیز که کشورهای ناظر رسمی سازمان همکاری شانگهای محسوب می شوند، نمایندگان خود را به نشست امسال اعزام کردند. چین، افغانستان را نیز به نشست دعوت کرده بود.

محمد رضا رحیمی، معاون رییس جمهوری ایران، سرپرست هیات نمایندگی جمهوری اسلامی را بر عهده داشت. قرار بود وی با رهبران چین و روسیه دیدار کند.

این در شرایطی است که واشنگتن و متحدان آن در نظر دارند چنانچه ایران از فاش کردن کامل برنامه هسته ای اش خودداری کند، تحریم های شدیدتری را بر تهران وضع کنند.

روسیه و چین در برابر فشار غرب برای مجازات شدیدتر ایران مقاومت می کنند، به ویژه پس از آن که سازمان ملل تحریم هایی را بر تهران اعمال کرد.

کورت کمپل، دستیار وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه به خبرنگاران در پکن گفت وی در دیدارش با مقامات چینی، در مورد ایران بحث و گفت وگو کرده است.

کمپل گفت:«فکر می کنم ایالات متحده برای چین روشن کرده باشد که ما خواسته جامعه بین المللی مبنی بر در پیش گرفتن ابتکارات دیپلماتیک در برابر ایران را تا آنجا که می توانستیم به کار گرفته ایم. اما چنانچه بتوانیم پیامی محکم و یکپارچه برای ایران بفرستیم، آن گاه به حمایت چین هم نیاز خواهیم داشت.»

ما ژاگژو، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به این پرسش که ایران در گفت وگوهای نشست امسال سازمان همکاری شانگهای چه نقشی داشته گفت: «ایران مانند سایر کشورهای ناظر نقش تعریف شده خود را در این نشست داشت.»

XS
SM
MD
LG