لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

تهدید موشکی کره شمالی در مذاکرات گیتس با مقام های چینی


تهدید موشکی کره شمالی در مذاکرات گیتس با مقام های چینی
تهدید موشکی کره شمالی در مذاکرات گیتس با مقام های چینی

وزیر دفاع آمریکا بر این باور است که کره شمالی ظرف ۵ سال به یک موشک بالیستیک بین قاره ای با توان تهدید آمریکا، دست می یابد.

رابرت گیتس روز سه شنبه در دیدار با «هوجین تائو» ریس جمهوری چین در پکن ضمن طرح این دیدگاه و در پاسخ به پرسشی در باره واکنش واشنگتن گفت« این موضوعی است که در باره آن گفت و گو می کنیم یعنی یافتن راهی که کره شمالی از ادامه این منصرف شود.»

مقام های آمریکایی می گویند گیتس از «هو» در باره گزارش های رسانه ای مبنی بر آزمایش نخستین جت جنگی رادار گریز چینی نیز سوال کرده است. برخی وب سایت های دولتی چین تصاویر این نوع هواپیما را هنگام پرواز منتشر کردند، که نشان می دهد برنامه نوسازی نظامی چین از آن چه پیش از این گمان برده می شد سریع تر پیشرفت می کند. یک مقام ارشد دفاعی که در این جلسه حضور داشته گفته است« بنظر رسید همه مقام های غیرنظامی چینی حاضر در جلسه از این که چنین پروازی انجام شده،شگفت زده بودند.»

برنامه های تسلیحات کره شمالی در کانون فعالیت های دیپلماسی اخیر قرار داشته است. چین بر از سرگیری مذاکرات شش جانبه برای وادار سازی پیونگ یانگ به رها ساختن برنامه های تسلیحات اتمی در برابر کمک های اقتصادی و منافع دیگر تاکید می کند. اما آمریکا و کره جنوبی می گویند کره شمالی نخست باید با رعایت تعهدات قبلی به خلع سلاح، خلوص نیت خود را نشان دهد.

گیتس روز سه شنبه همچنین گفت « پیونگ یانگ می تواند با اعلام توقف در آزمایش های اتمی و موشکی، این راه را بگشاید.»

کره شمالی تاکنون دو آزمایش اتمی انجام داده و باور عمومی این است که مواد لازم برای چندین آزمایش دیگر را نیز در اختیار دارد. اما گیتس در این باره که آیا کره شمالی در ساختن یک کلاهک اتمی که بتواند در یک موشک بین قاره ای نصب شود پیشرفت کرده است یانه؟ اظهار نظری نکرد.

عکس های جنگنده رادار گریز چین موسوم به «جی ۲۰» پیش از سفر گیتس به چین در رسانه ها منتشر شد.در گزارش های مطبوعاتی و اینترنتی در روز سه شنبه گفته شده که این هواپیما از همان فرودگاهی که سال پیش در جریان آزمایش هایی برای حرکت در روی زمین از آن عکسبرداری شد به پرواز در آمده است. تحلیلگران سیاسی نبود پنهانکاری در ارتش چین را نشانه اعتماد به نفس فزاینده تلقی کرده اند که ممکن است پاسخی به پیشنهاد های گیتس برای شفافیت بیشتر در تقویت تجهیزات نظامی باشد.

گیتس پیشتر در روز سه شنبه با «یانگ جیه پی» وزیر امور خارجه چین که به تازگی از آمریکا باز گشته،ملاقات کرد. او برای آماده ساختن سفر رسمی رییس جمهوری چین در هفته آینده به واشنگتن سفر کرده بود. گیتس این دیدار را « گامی عمده در مناسبات آمریکا و چین» نامید و گفت« در باره برنامه های تسلیحاتی کره شمالی بحث خواهد شد.»

گیتس قرار بود در ژوئن سال پیش از پکن دیدار کند اما این سفر در پی اعتراض چین به فروش جنگ افزارهای آمریکایی به تایوان لغو شد. هدف اصلی دیدار فعلی این است که تماس های مستقیم ارتش های دو کشور، که در ژانویه ۲۰۱۰ قطع شد از سرگرفته شود.

گیتس و وزیر دفاع چین موافقت کردند یک سلسله مبادلات نظامی که نخستین بار در سال ۲۰۰۹ با آنها موافقت شد از سر گرفته شود. آنان همچنین با حفظ یک رابطه دفاعی « ثابت» برای کاهش سوتفاهم موافقت کردند. اما وزیر دفاع چین امکان قطع مجدد این روابط در صورت فروش تسلیحات بیشتر به تایوان را رد نکرد. وی گفت چنین معامله هایی منافع چین آسیب وارد می کند.» در حالی که گیتس روز سه شنبه گفت« استنباط او این است که رایزنی های منظم در سطوح پایین و متوسط، حتی در صورت بروز اختلافی دیگر در آینده می تواند ادامه یابد، اما این امکان در مورد دیدارهای سطح بالاتر وجود ندارد.»

.

XS
SM
MD
LG