لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

چين از آمريکا خواستار حفاظت از منافع سرمايه گذاران چينی شد


چين از آمريکا خواستار حفاظت از منافع سرمايه گذاران چينی شد
چين از آمريکا خواستار حفاظت از منافع سرمايه گذاران چينی شد

در پی شکست مذاکرات کاخ سفيد پيرامون افزايش سقف بدهی چهارده تريليون و ۳۰۰ ميليارد دلاری آمريکا و احتمال قصوردر پرداخت اقساط بدهی کشور، چين از آمريکا خواست که از منافع سرمايه گذاران چينی در آمريکا حفاظت کند.

روز پنجشنبه، در يک نشت خبری، هانگ لئی، سخنگوی وزارت امور خارجه چين، گفت که چين اميدوار است دولت آمريکا از سياستها و تدابير مسؤلانه ای پيروی، و منافع سرمايه گذاران چينی در آمريکا را تضمين کند.

چين با بيش از يک تريليون سرمايه گذاری در آمريکا بزرگترين بستانکار آمريکاست؛ آمريکا امن ترين کشور برای سرمايه گذاری محسوب می شود، و همواره از بالاترين رده بندی اعتباری در جهان برخوردار بوده است. پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، و رهبران کنگره روز پنجشنبه در پنجمين روز مذاکرات خود در کاخ سفيد تلاش کردند در مورد افزايش سقف بدهی کشور و جلوگيری از قصور دولت در اقساط بدهی خود به توافق دست يابند.

شرکت ارزيابی مالی مودی و يک شرکت مشابه چينی بنام «داگُنگ» هشدار داده اند که بن بست مذاکرات و عدم افزايش سقف بدهی آمريکا باعث کاهش رده بندی اعتباری آمريکا خواهد شد، که اين خود به سيستم اقتصادی و مالی کشور آسيب وارد می کند. شرکت ارزيابی مالی «اِس-اَند-پی» نيز پيشتر هشدار داده بود که در صورت قصور در پرداخت بدهی، اعتبار مالی آمريکا را از وضعيت باثبات به منفی کاهش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG