لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

مشاوران ارشد پرزيدنت اوباما با نخست وزير چين ملاقات کردند


ملاقات «لِری سامرز،» مدير شورای ملی اقتصادی، و تامس دونيلون، معاون امنيت داخلی آمريکا، با «وِن جيابائو،» نخست وزير چين، در راستای تلاش در تقويت روابطِ تنش آلود بين دو کشور صورت گرفته است.

آقای وِن در ملاقات با مشاوران پرزيدنت اوباما بر نکاتی تاکيد کرد که پيشتر «دای بينگ گو،» يکی از اعضای شورای دولتی چين، مبنی بر تمايل آن کشور در کاهش تنش با آمريکا از طريق گفتگوهای مسالمت آميز و نه جنجال های سياسی اظهار کرده بود. وزارت امورخارجه چين خواستار تقويت روابط بين دو کشور چين و آمريکا شده است.

هدف چين از اين گفتگوها هموار ساختن زمينه ديدار هو جينتائو، رييس جمهوری چين، از آمريکا است که قرار سال آينده صورت گيرد.

واشنگتن و پکن منافع مشترک اقتصادی و ديپلماتيک بسياری دارند اما در سال جاری سياست های چين در محدود ساختن شبکه اينترنت، فروش سلاح از سوی آمريکا به تايوان، مسأله تبت و همچنين ادعاهای چين مبنی بر مالکيت مناطق مناقشه برانگيز در دريای جنوب چين، اين روابط را دچار تنش ساخته است.

مقامات آمريکا گفته اند که پرزيدنت هو احتمالاً اوائل سال آينده از آمريکا ديدن خواهد کرد. اين ديدار يک پيروزی سياسی برای رهبر چين شمرده خواهد شد و آقای «بينگ گو» نيز اميدوار است اين ديدار در فضايی دوستانه برگزار شود.

در همين حال جيانگ يو، سخنگوی وزارت امور خارجه چين، بر تمايل کشور متبوع خود در بهبود روابط دو اقتصاد بزرگ جهان تاکيد کرد. وی گفت «وجود روابط سالم بين دو کشور نه تنها برای چين و آمريکا بلکه برای همه کشورهای جهان سودمند خواهد بود. تقويت روابط فيما بين نيازمند تلاش دائمی از سوی دو کشور است. چين اميدوار است بتواند با آمريکا، بطور مؤثر، توافق های مهم به دست آمده را به اجرا گذارد، و از آن ها پاسداری کند، اعتماد متقابل و همکاری و ارتباط بين دو کشور تقويت شود و دو کشور با مناقشات و مسائل حساس به صورتی مناسب برخورد کنند.»

هيچ يک از طرفين به جزييات گفتگوهای مشاوران پرزيدنت اوباما با مقامات چينی اشاره نکرده اند. گفتگوهای آقای سامرز با مقام ارشد بانکی چين و ديگر سياست گذاران مالی آن کشور احتمالاً پيرامون سياست ارزی و مسائل تجاری خواهد بود.

XS
SM
MD
LG