لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۷

قرارداد چين و عربستان برای تأسيس پالايشگاه در سواحل دريای سرخ


قرارداد چين و عربستان برای تأسيس پالايشگاه در سواحل دريای سرخ
قرارداد چين و عربستان برای تأسيس پالايشگاه در سواحل دريای سرخ

موفقيت غرب در تحريم نفت ايران موضوعی است که بگفته تحليلگران و کارشناسان به همکاری چين، بزرگترين خريدار نفت ايران، بستگی دارد.

ديدار وون جيابائو، نخست وزير چين، از کشورهای ناحيه خليج فارس، تاکيدی بود بر اينکه چين همواره نخست منافع خود را در نظر دارد.

در واکنش به تحريم صادرات نفت، ايران تهديد کرده تنگه هرمز را خواهد بست. اگر چنين شود، اقتصاد رو به رشد چين بيشترين آسيب را خواهد ديد. ايران ۱۱ درصد واردات نفت چين را تامين ميکند. در حدود ۴۰ درصد نفت جهان نيز از تنگه هرمز ميگذرد.

يکی از اهداف سفر اخير نخست وزير چين به کشورهای عربی، بازسازی و تضمين روابط با کشورهای ناحيه خليج فارس و تامين کنندگان نفت چين بود که با بستن قراردادهای چند ميليارد دلاری تحقق يافت. از جمله اين قراردادها، ساخت پالايشگاه نفت در سواحل دريای سرخ عربستان سعودی است.

به گفته برخی مقامها، چين و عربستان سعودی ماه ها در باره همکاری بيشتر مذاکره کرده بودند. اما بستن قراردهای همکاری بيشتر هشداری به دولت ايران تلقی می شود؛ مقامهای عربستان سعودی بر اين باورند که ايران با ادامه برنامه های هسته ای، امنيت منطقه را به خطر انداخته است.

جيسون ناسلی، سردبير نشريه جامعه آتلانيتک، بر اين باور است که ديدار آقای وون از رياض هشداری به رهبران ايران است و می افزايد: ايرانی ها بايد کاملا هشيار باشند. تبديل ايران به يک قدرت اتمی نيز به نفع چين نيست. بنابراين چين تا حدی ايران را حمايت خواهد کرد.

٢۰ درصد نفت ايران به چين صادر می شود. تحليلگران ميگويند چين همراهی با تحريم های بين المللی عليه ايران را دشوار خواهد ديد.

XS
SM
MD
LG