لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

مقامات چينی خواستار تحقيقات کامل در مورد حادثه گروگانگيری مرگبار مانيل شدند


مقامات چينی خواستار تحقيقات کامل در مورد حادثه گروگانگيری مرگبار مانيل شدند
مقامات چينی خواستار تحقيقات کامل در مورد حادثه گروگانگيری مرگبار مانيل شدند

مقامات چينی خشم و نا اميدی خود را نسبت به نحوه برخورد پليس فيليپين با گروگانگيری روز دوشنبه در آن کشور که به قتل ۸ توريست هنگ کنگی منجر شد، ابراز داشتند.

مقامات چينی می گويند وزير امور خارجه آن کشور در مکالمه تلفنی با همتای فيليپينی خود خواستار تحقيقات کامل هرچه زودتر از اين رويداد مرگبار شده است.

دست کم ۸ نفر در روز دوشنبه در مانيل، پايتخت فيليپين، کشته شدند و اين پس از آن بود که يک اتوبوس حامل گردشگران هنگ کنگی از سوی يک مرد مسلح ربوده شد.

اين فرد که هويت او به عنوان رولاندو مندوزا، ۵۵ ساله و بازپرس ارشد پيشين پليس فيليپين، تشخيص داده شده است در حالی که يک مسلسل ام ۱۶ به دست داشت اتوبوس را که در آغاز حامل ۲۵ نفر بود در جاده ای در داخل بزرگترين گردشگاه مانيل متوقف ساخت.

در پی آن و متعاقب رسيدن پليس به صحنه، مذاکرات ميان پليس و فرد گروگانگير آغاز شد و مندوزا ۹ تن از مسافران اتوبوس، شامل سالمندان و کودکان، را آزاد کرد.

ماجرای ۱۲ ساعته اواخر وقت دوشنبه با فرار راننده اتوبوس از يک پنجره اتوبوس اوج گرفت و آن زمانی بود که مندوزا به روی گروگان های باقی مانده در اتوبوس آتش گشود.

پليس نيز به سوی اتوبوس هجوم برد و تلاش کرد با بهره گيری از چکش های بزرگ پنجره های اتوبوس را بشکند. در اين ميان، گلوله شليک شده از سوی يکی از مأموران پليس به سر مندوزا اصابت کرد و او را به هلاکت رساند.

در پی کشته شدن فرد گروگانگير، مسافران زخمی و نيز اجساد مسافران مقتول در ميانه ريزش شديد باران به آمبولانس های مختلف منتقل شدند.

یکی از اعضای کادر مأموران آتش نشانی حاضر در محل، که يک فيليپينی چينی تبار است می گويد «ما مسافران را به يک بيمارستان خصوصی برديم. ۶ نفر بودند که ۲ نفرشان مردند و ۴ نفر هم که زخمی هستند. حال ۲ نفر از آنها رو به بهبود است و ۲ نفر ديگر در بيمارستان تحت درمان هستند.»

در اين ميان، بر اساس گزارش های رسانه ها در سال ۲۰۰۸ ميلادی، رولاندو مندوزا، فرد گروگانگير، در زمره ۵ افسر پليس قرار داشت که به ارتکاب سرقت مسلحانه و اخاذی و تهديد و ارعاب متهم شده بودند.

بنينيو آکينو، رييس جمهوری فيليپين، در ميان خشم فزاينده عمومی پيرامون نحوه برخورد نيروها با اين حادثه از عملکرد پليس دفاع کرد ولی اظهار داشت که تحقيقات لازم انجام خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG