لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

ناراضی زندانی چينی جايزه صلح نوبل را دريافت می کند


ناراضی زندانی چينی جايزه صلح نوبل را دريافت می کند
ناراضی زندانی چينی جايزه صلح نوبل را دريافت می کند

در آستانه مراسم اهدای جایزه صلح نوبل امسال به ناراضی زندانی در چین، پکن همچنان به چالش با جامعه جهانی دراین زمینه ادامه می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در سخنان خوداعلام کرد که پکن به هیچ روی به فشارها تسلیم نمی شود و لیو شیابائو، ناراضی زندانی و برنده جایزه صلح نوبل، را آزاد نمی کند.

جایزه صلح نوبل امروز، جمعه، درمراسمی دراسلو، پایتخت نروژ، به نماینده لیو شیابائو، اهدا می شود. پکن از دیپلماتهای کشورهای ديگر در نروژ خواسته است دراین مراسم شرکت نکنند. در همین حال گروه های حقوق بشر اقدام برخی کشورها را در تحریم مراسم اهدای جایزه موجب شرمساری حکومت های این کشورها دانسته اند. دست کم ۴۴ کشور جهان به کمیته صلح نوبل اطلاع داده اند که سفیران آنها درمراسم رو زجمعه اسلو، شرکت خواهند کرد.

در همين حال چین برای مقابله با اهدای جایزه صلح نوبل به لیو شیابو، آزادی خواه چینی، که به یازده سال زندان محکوم شده است، اولین جایزه صلح خود را که جایزه صلح کنفسیوس خوانده می شود، به لین چَن، معاون ريیس جمهوری پیشین تایوان، اهدا کرد. کمیته جایزه صلح کنفسیوس، آقای چن را به دليل تلاش در بهبود روابط دو کشور از میان ۸ نامزد دیگر برگزید. مسؤلین این کمیته می گویند، جایزه صلح چین هیچ ربطی به لیو شیابو، برنده جایزه صلح نوبل ندارد.

دفتر لین چن در تایپه گفت که وی رسماً از اهدای جایزه صلح کنفسیوس از سوی چين، اطلاعی دریافت نکرده است.

XS
SM
MD
LG