لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

گزارش: ممکن است جايزه صلح نوبل امسال قابل دريافت نباشد


Фотография Лю Сяобо
Фотография Лю Сяобо

کميته صلح نوبل می گويد اين احتمال وجود دارد جايزه صلح نوبل امسال به کسی تحويل داده نشود به اين دليل که «ليو شيائوبو» برنده چينی اين جايزه، درحال حاضر در زندان است، و دولت چين به بستگان وی نيز اجازه خروج از آن کشور را نمی دهد.

دولت چين که از اعطای جايزه صلح نوبل امسال به ليو شيائوبو که هم اکنون در زندان به سر می برد بسيار خشمگين است نه تنها به بستگان او اجازه خروج از کشور برای دريافت جايزه صلح نوبل را نمی دهد بلکه برخی کشورها را تحت فشار قرار داده است که از شرکت در مراسم اعطا جايزه نوبل خودداری کنند. به گفته اين کميته، افزون بر سفير چين، سفيران روسيه، قزاقستان، کوبا، مراکش و عراق دعوت به شرکت در مراسم مراسم اعطا جايزه نوبل را نپذيرفته اند. اقدامی که مورد انتقاد کميته صلح نوبل قرار گرفته است.

توربجورن ياگلند، رييس کميته صلح نوبل، روز پنجشنبه با اشاره به زندانی بودن ليو شيائوبو اظهار داشت: «برنده جايزه صلح نوبل امسال در اين مراسم که در اسلو برپا می شود شرکت نخواهد کرد گرچه او اين جايزه را پذيرفته و آن را حمايت از تلاش های خود برای دموکراسی در چين می بيند.»

جايزه يک ميليون و چهارصد هزار دلاری نوبل فقط می تواند توسط برنده يا اعضا درجه اول خانواده، دريافت شود. ولی از آن جا که همسر ليو شيائوبو در حبس خانگی به سر می برد و خانواده وی بدنبال اعلام اعطا جايزه نوبل به او تحت نظارت پليس قرار دارند اين جايزه احتمالا به کسی داده نخواهد شد.

احتمال اين که کسی برای دريافت اين جايزه به اسلو بيايد بسيار کم است و اين جايزه به کسی اعطا نخواهد شد تا زمانی که ليو شيائوبو بتواند به اسلو، سفر کند.

سال گذشته ليو شيائوبو که ۵۴ سال دارد به اتهام «تلاش برای براندازی» در چين به ۱۱ سال زندان، محکوم شد.

او متنی تحت عنوان «منشور ۰۸» تهيه کرده بود که در آن خواستار دمکراسی چند حزبی و احترام به حقوق بشر در چين شده است.

XS
SM
MD
LG