لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

ناتوانی دولت چين برای کنترل فساد مالی در ميان مقامات محلی


ناتوانی دولت چين برای کنترل فساد مالی در ميان مقامات محلی
ناتوانی دولت چين برای کنترل فساد مالی در ميان مقامات محلی

در طول سال گذشته، رهبران چين با موجی از نارضايتی عمومی بر سر طيف وسيعی از مشکلات و نگرانی ها، همچون، محيط زيست، ايمنی حمل و نقل، مشکلات کارگری و فساد مقامات محلی روبرو بودند.

بروز ناآرامی ها، يکی از اصلی ترين چالش هايی است که رهبران چين در آستانه تغييرات در رهبری آن کشور، با آن مواجه هستند.

ساکنان روستای ووکان در جنوب شرقی چين مدت هاست که با مقامات محلی درگيرند. آن ها در چند ماه گذشته رهبران حزبی محلی را متهم به فساد مالی کرده اند. مردم اين روستا می گويند فروش اراضی کشاورزی برای توسعه شهرک سازی ها غيرقانونی است. ووکان تنها يک نمونه از ناآرامی های اجتماعی در چين است.

در ماه اکتبر سال جاری، مناقشه روستاييان ژيلی با مقامات دارايی محلی به يک شورش بدل شد. تحليلگران سياسی می گويند، اگر دولت برای حل مشکلات عمومی مردم گام بر ندارد، ناآرامی ها گسترش خواهند يافت.

هو ژينگدو، که در موسسه فنآوری در پکن، تدريس می کند، می گويد: چين وارد يک مرحله خطرناک شده است. من نگرانم که اگر دولت مرکزی در چند سال آينده به اقدامات لازم دست نزند، کنترل همه کشور را از دست خواهند داد.

از نظر لو شيائوپنگ، اقتصاد دان چينی، هو جينتائو، رييس جمهوری چين، جهت کنترل مقامات محلی در دهه گذشته اقدام موثری انجام نداده است و شی جينگپی، معاون وی، که سال آينده به جای وی خواهد نشست، با چالش های بزرگی مواجه خواهد بود.

به نظر بانی گليزر، تحليلگر امور چين در مرکز مطالعات بين المللی و راهبردی، نگرانی از کاهش رشد اقتصادی چين در سال آينده، شرايط را وخيم تر خواهد کرد.

بانی گليزر می افزايد: رهبری چين به نظر من در مسائل داخلی کاملاً احساس بی ثباتی می کند. کاهش رشد اقتصادی و نشانه هايی از بروز ناآرامی های فزاينده، رهبری اين کشور را کاملاً نگران کرده است.

با رشد اقتصادی چين، طبقه متوسط نيز به همراه آن رشد کرده است. اين طبقه برای کسب خواسته های خود، زبان گوياتری دارد. در ماه اوت سال جاری، هزاران نفر در شهر داليان برای خواست تعطيلی يک کارخانه شيميايی به خيابان ها ريختند. پليس با آن ها روبرو شد. اين تجمع، از سوی بسياری به عنوان يک اعتراض طبقه متوسط تلقی می شود.

بَری ناتون، اقتصاددان دانشگاه کاليفرنيا در سن دياگوی آمريکا، می گويد: طبقه متوسط نگرانی اصلی دولت چين است.

اعتراض داليان توجه رهبری چين را به خود جلب کرد و اين کارخانه بلافاصله پس از تجمع اعتراضی در اين شهر تعطيل شد.

XS
SM
MD
LG