لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

پکن : چين تهديدی برای امنيت ژاپن نخواهد بود


پکن : چين تهديدی برای امنيت ژاپن نخواهد بود
پکن : چين تهديدی برای امنيت ژاپن نخواهد بود

مقام های ژاپنی می گويند اين کشور بايد اهداف امنيتی خود را بازنگری کند و در اين راستا تمرکز خود را بر قدرت گرفتن چين معطوف کند.

بر اساس دستورالعملی که به تصويب هيئت دولت ژاپن رسيده است، مقام های توکيو تاکيد کرده اند اين کشور بايد اهداف امنيتی را که در دوران جنگ سرد طراحی شده اند، تغيير دهد.

دولت ژاپن خواستار ائتلاف قوی تری با ايالات متحده شده و همچنين از گسترش همکاری های منطقه ای با کشورهايی همچون کره جنوبی و استراليا، سخن گفته است.

دستور العمل امنيتی دولت ژاپن، چين را خطر امنيتی بزرگتری از روسيه قلمداد می کند و در اين راستا ژاپن تمرکز دفاعی خود را از مناطق شمالی، به جزاير جنوبی کشور و نقاطی که ژاپن و چين مدعی مالکيت آنها هستند منتقل می کند.

«يوشيتو سنگوکو،» سخنگوی دولت ژاپن، روز جمعه گفت در حالی که توکيو تعداد تانک ها و موشک هايی را که در دوران جنگ سرد توليد شده بود کاهش خواهد داد، اما سيستم کنترل و رديابی و دفاع هوايی را بهبود می بخشد. عضو هيئت دولت ژاپن گفت کشور متبوع وی موشک های دوربرد پيشرفته تری را در مناطقی همچون نقاط مشرف به مرزهای چين مستقر خواهد کرد.

توکيو با اشاره به تغيير توازن نيروها در جهان و برآمدن چين و هند به عنوان قدرت های جديد و ضعف نسبی آمريکا، خواستار قوی تر کردن سيستم دفاع موشکی کشور برای مقابله با خطر کره شمالی و چين شده است. در همين حال توکيو با تاکيد بر اهميت ويژه ائتلاف با آمريکا، خواستار همکاری نزديک تر با نيروهای ايالات متحده در ژاپن است، اکنون ۴۷ هزار سرباز آمريکايی در ژاپن مستقر هستند.

در واکنش به اظهارات مقام های ژاپن، چين تاکيد کرد نگرش مقام های توکيو به سياست های پکن غلط و غير مسؤلانه است. وزرات امور خارجه چين تاکيد می کند دولت پکن در پی صلح در منطقه است و تهديدی برای امنيت ژاپن نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG