لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

گزارش: چين بعنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان از ژاپن پيشی گرفت


در ماه ميلادی گذشته نشانه هايی از نگرانی و ترديد در ميان مصرف کنندگان آمريکايی مشاهده شد در حاليکه در اروپا شاهد رشد اقتصادی بوديم و در ژاپن کاهش رشد اقتصادی، صورت گرفت.

ميزان خرده فروشی در آمريکا در ماه ژوييه برای نخستين بار پس از ماه آوريل کمی افزايش يافت که اين امر کمتر از حد انتظار کارشناسان اقتصادی بود. گزارش وزارت بازرگانی آمريکا نشان ميدهد که رشد خرده فروشی عمدتاً ناشی از بالارفتن قيمت بنزين، و افزايش فروش اتومبيل بوده است. تحليل گران اقتصادی ميگويند که صرف نظر از افزايش قيمت بنزين و فروش اتومبيل، در واقع، در ماه ميلادی گذشته، از ميزان مصرف مردم کاسته شده است، که اين خبر خوشآيندی برای اقتصاد آمريکا نيست. ميزان خرده فروشی دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد.

در همين حال نرخ بيکاری در آمريکا بيش از هر عامل ديگری مصرف کنندگان را در کشور، نگران ساخته است. اما شهروندان آمريکا هيچگونه نگرانی از نرخ تورم، يا گرانی اجناس ندارند، زيرا، نرخ تورم آمريکا در ماه گذشته به پايين ترين سطح خود در ۴۰ سال گذشته رسيد. از سوی ديگر وزارت بازرگانی در گزارش ديگری ميگويد که در ماه ژوئن گذشته، بر ميزان کسری موازنه تجارت خارجی آمريکا، نزديک به ۸ ميليارد افزوده شد که اين مبلغ رکورد بالاترين افزايش ماهانه کسری تجارت خارجی آمريکا را شکسته است. در اين گزارش همچنين آمده است که از ميزان صادرات آمريکا در ماه گذشته بشدت کاسته شده است که چنين کاهشی از آوريل سال گذشته تا بحال بيسابقه بوده است.

در حال حاضر، تفاوت ارزش حجم وارات بر صادرات کشور نزديک به ۵۰ ميليارد دلار است. گزارش وزارت بازرگانی آمريکا همچنين حاکيست که رشد اقتصادی آمريکا در سه ماهه دوم سال ميلادی جاری يک و ۴ دهم در صد است، که يک درصد از پيش بينی قبلی دولت کمتر است.

در اروپا، اداره آمار اتحاديه اروپا اعلام کرد که در سه ماهه دوم سال ميلادی جاری بر ارزش حجم توليدات داخلی و يا بعبارت ديگر، رشد اقتصاد شانزده کشور حوزه يورو يک دهم درصد افزود شد، که اين امر عمدتاً ناشی از رشد ۲ و ۲ دهم درصدی اقتصادی آلمان بود که چنين رشدی در بيست و سه سال گذشته، يعنی از زمانی که ديوار برلين دو آلمان غربی و شرقی را از هم جدا ميساخت، بيسابقه بوده است.

اما در پی موج هوای گرم در روسيه و فاجعه آتش سوزی در آن کشور که سومين صادر کننده گندم در جهان است، از روز يکشنبه منع صادرات غلات آن کشور بمورد اجرا گذاشته شده که انتظار ميرود تا آخر سال ميلادی جاری ادامه يابد. خبر منع صادرات غلات روسيه باعث افزايش قيمت غلات، از جمله برنج در بازارهای کالای جهان شده است.

در آسيا، کارشناسان اقتصادی ميگويند که از رشد اقتصادی ژاپن کاسته شد. رشد اقتصادی ژاپن در سه ماه اول سال جاری يک و هفت دهم در صد بود ولی با توجه به افزايش قيمت برابری ين واحد پولی آنکشور در مقابل دلار آمريکا، از رشد اقتصادی ژاپن در سه ماه دوم سال ميلادی جاری کاسته شد و چين بعنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان از ژاپن پيشی گرفت. ارزش برابری ين ژاپن در برابر دلار آمريکا در سال ميلادی جاری نزديک به ۸ دهم درصد افزايش يافته و به بالاترين سطح خود در پانزده سال گذشته رسيده است، که اين امر عمدتاً ناشی از نگرانی سرمايه گذاران از وضع اقتصادی آمريکاست.

در خبری ديگر روز يکشنبه رئيس جمهوری سريلانکا طی مراسمی چهارمين و بزرگترين تأسيسات بندری آن کشور را در هامبان توتا گشود که يکی از بزرگترين بنادر در خطوط کشتيرانی تجاری بين شرق و غرب محسوب ميشود. اين بندر در گذشته نيز در مسير راه ابريشم قرار داشت. انتظار می رود بيش دو هزار پانصد کشتی تجاری سالانه بتوانند در اين بندر که به گفته رئيس جمهوری سريلانکا يک بندر آزاد است، لنگر اندازند.

XS
SM
MD
LG