لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

چين از ايران خواست با آژانس اتمی همکاری بيشتری داشته باشد


چين از ايران خواست با آژانس اتمی همکاری بيشتری داشته باشد
چين از ايران خواست با آژانس اتمی همکاری بيشتری داشته باشد

«ما ژاکسو» سخنگوی وزارت امور خارجه چين روز سه شنبه در يک کنفرانس خبری از تلاش های آژانس بين المللی انرژی اتمی در رابطه با برنامۀ هسته ای ايران تمجيد کرد و گفت ما اميدواريم ايران همکاری خود را با آژانس بين المللی انرژی اتمی تقويت کند و مسألۀ هسته ای را هرچه سريعتر حل کند. وی افزود چين معتقد است تنها مذاکره و گفتگو به پيدا کردن يک راهِ حل دراز مدت و مناسب برای مسألۀ هسته ای ايران، کمک خواهد کرد.

درخواست چين برای همکاری بيشتر ايران با آژانس اتمی سازمان ملل در حالی مطرح می شود که رسانه ها روز دوشنبه بخش هايی از يک گزارش محرمانۀ اين نهاد را منتشر کردند که در آن آژانس اعلام کرده ايران فعاليت های غنی سازی خود را گسترش داده و مجموعۀ جديدی را به دستگاه های سانترفيوژ خود افزود است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در سه قطعنامه، ايران را از فعاليت های غنی سازی منع ساخته است و هم اکنون در حال بررسی پيش نويس قطعنامۀ چهارمی عليه برنامۀ هسته ای ايران است.

همچنين روز سه شنبه فرانسه از ديگر اعضاء دائم شورای امنيت در واکنش به گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی و ابراز نگرانی اين نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در مورد ماهيت برنامۀ هسته ای ايران، خواهان تصويب سريع قطعنامۀ تحريمی عليه ايران شد.

«برنارد والرو» سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در يک کنفرانس خبری گفت با توجه به گزارش اخير آژانس در مورد برنامۀ هسته ای ايران کشورهای ۵ بعلاوۀ يک گزينه ای جز تلاش برای تصويب سريع قطعنامۀ تحريمی عليه ايران ندارند.

قطعنامه ای که در حال حاضر در شورای امنيت در دست بررسی است از حمايت ۵ عضو دائم اين شورا يعنی آمريکا، روسيه، بريتانيا، چين و فرانسه، برخوردار است. برای تصويب به جز اين ۵ کشور، ۴ عضو از ۱۰ عضوِ غير دائم شورای امنيت بايد به قطعنامه رأی مثبت دهند. اين درحالی است که ايران بر صلح آميز بودن برنامۀ هسته ای خود تأکيد دارد.

XS
SM
MD
LG