لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۳

سفر مقام ارشد چين به ايران


سفر مقام ارشد چين به ايران
سفر مقام ارشد چين به ايران

يک مقام ارشد چين به تهران رفته است تا درباره مسائل هسته ای با مقام های ايرانی گفتگو کند. هدف اين ديدار تمايل چين به تشويق همکاری جدی تر ايران برای حل معضل هسته ای ايران است. اين در حالی است که ميان چين و کشورهای غربی بر سر چگونگی حل اين مسئله اختلاف هايی نيز وجود دارند.

«ما ژائوگزو» ديپلمات ارشد چين، روز يکشنبه وارد تهران شد تا درباره برنامه هسته ای ايران گفتگو کند. اين گفتگو که در راستای تشويق ايران برای همکاری در زمينه برنامه هسته ای است در حالی صورت می گيرد که چين و غرب در چگونگی همکاری ايران در اين زمينه اختلافاتی دارند.

به گزارش تلويزيون دولتی چين، «ما ژائوگزو» دستيار وزارت امور خارجه چين، با علی باقری، معاون دبير شواری عالی امنيت ملی ايران، ملاقات کرد تا درباره رفع معضل برنامه هسته ای کشور گفتگو کند.

ايران گفته است هدفش از دنبال کردن برنامه هسته ای، توليد انرژی و کاربرد در فناوری های پزشکی است. اما کشورهای غربی از کاربرد برنامه ی هسته ای ايران در راستای اهداف نظامی کشور نگرانند.

چين بارها گفته است که تنها راه حل اين مسئله، مذاکره و همکاری ميان غرب و ايران است. قدرت های غربی در اواخر ژانويه بر تمايل خود به مذاکره با ايران درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی تأکيد کردند، اما اعلام کردند اين مذاکرات تنها در صورتی نتيجه بخش خواهد بود که ايران مذاکرات را جدی بگيرد.

گروه پنج بعلاوه يک، که خواستار مذاکره با ايران است، شامل بريتانيا، چين، فرانسه، آلمان، روسيه و ايالات متحده است. وزير امور خارجه چين روز دوشنبه اظهار داشت که فرستاده اش به ايران خواستار همکاری نزديک ايران با آژانس بين المللی انرژی اتمی و از سر گيری مذاکرات با غرب بر سر مسائل هسته ای، شده است.

اين اقدام چين برای گفتگو با ايران در حالی صورت می گيرد که تنش ها ميان غرب و ايران طی هفته های اخير و با تهديد ايران برای بستن تنگه هرمز، شدت گرفته است.

اقدام چين در راستای تشويق ايران به مذاکره با غرب، حرکتی غيرمنتظره نيست، چرا که چين همواره نگران تحريم های اقتصادی عليه ايران و نيز نگران بسته شدن تنگه هرمز بوده است. چين از عمده مصرف کنندگان نفت ايران و خريدار حدود ۲۰ درصد صادرات نفتی کشور است.

XS
SM
MD
LG