لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

چين گزارش سازمان ملل را در مورد فروش موشک های کره شمالی رد کرد


چين گزارش سازمان ملل را در مورد فروش موشک های کره شمالی رد کرد
چين گزارش سازمان ملل را در مورد فروش موشک های کره شمالی رد کرد

چين گزارش سازمان ملل را که می گويد کره شمالی با بی اعتنايی به تحريم های سازمان ملل متحد، کماکان تکنولوژی موشک های بالستيک به کشورهای خاورميانه می فروشد، بی اهميت توصيف کرده و رد کرد.

وزارت امور خارجه چين روز سه شنبه اعلام کرد گزارش مزبور از سوی شورای امنيت که در آن چين دارای حق وتو است، مورد تأييد قرار نگرفته و نماينده چين در کميسيون هفت نفره کارشناسان سازمان ملل نيز اين سند را امضا نکرده است.

سند ذکر شده که کماکان محرمانه طبقه بندی شده است هفته گذشته به شورای امنيت ارسال شد اما بدون توافق همه پانزده عضو شورای امنيت نمی تواند در دسترس عموم، قرار گيرد. ديپلمات ها می گويند چين ترخيص اين گزارش را از طريق فشاری که کارشناس چينی با امضا نکردن سند اعمال می کند، متوقف کرده است.

گزارش که توسط کارشناسان ناظر بر اعمال تحريم های سازمان ملل تهيه شده است همچنين می گويد کره شمالی تکنولوژی ممنوع شده را از طريق يک کشور ثالث که نامش ذکر نشده، به ايران انتقال داده است. سخنگوی دولت چين در مورد ادعاهايی که کشور ناشناس را چين قلمداد می کند، اظهار نظری نکرد.

چین در گذشته سعی کرده است از تصویب گزارش هایی که از کره شمالی انتقاد می کند جلوگیری کند، و روسیه هفته پیش در صدد برآمد راه را بر انتشار گزارش یک هیات کارشناسی درباره ایران ببندد. مسکو و پکن هر دو گفته اند که سازمان ملل متحد نباید در حاکمیت کشورهای عضو مداخله کند.

XS
SM
MD
LG