لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۱

چين و هند به همکاری های خود با ايران ادامه می دهند


iran china
iran china

وزير نفت ايران روز جمعه موفق شد چين را قانع به اجرای قراردادهای همکاری جاری ميان دو کشور کند. تصميم چين برای ادامه همکاری با ايران درحالی صورت می گيرد که تحريم های بين المللی همکاريهای آينده دو کشور را دشوار ساخته است.

لی که چيانگ، معاون نخست وزير چين، روز جمعه در گفتگو با وزير نفت ايران اعلام کرد پکن قراردادهايی را که پيش از اين با ايران به امضاء رسانده است، اجرا خواهد کرد. مسعود مير کاظمی، به منظور تشويق چين برای سرمايه گذاری جديد در صنايع انرژی ايران، به پکن سفر کرده است. تلويزيون دولتی چين روز جمعه، در دومين روز سفر وزير نفت ايران، تهران را يک شريک اقتصادی مهم پکن و يکی از تأمين کنندگان اصلی نيازهای نفتی آن کشور توصيف کرد. رسانه چينی تاکيد کرد همکاريهای اقتصادی ايران و چين ثمرات پرباری برای دو کشور داشته است.

آمريکا بر چين فشار آورده است که از تحريم های بين المللی عليه ايران پيروی کند. چين تحريم های آمريکا، کانادا و اتحاديه اروپا عليه ايران را مورد انتقاد قرار داده است. بخش هايی از تحريم های غرب به طور مشخص بر صنايع انرژی ايران و سرمايه گذاری در اين صنايع متمرکز است. ايران در نيمه اول سال جاری ميلادی سومين صادر کننده نفت خام به چين بوده است. پکن تاکيد دارد تحريم ها عليه تهران نبايد فراتر از آنچه توسط شورای امنيت تصويب شده، برود.

همچنين روز جمعه معاونين وزرای امور خارجه ايران و هندوستان گفت و گوهای استراتژيکی در دهلی نو داشتند. ايرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی اين مذاکرات را هشتمين گفتمان استراتژيک جمهوری اسلامی ايران و هند می خواند. دو طرف بر همکاری برای مقابله با نيروهای طالبان تأکيد ورزيدند. اما در کنار گفت و گوهای استراتژيک، ايران و هندوستان بر گسترش همکاريهای اقتصادی تاکيد کردند. به گزارش ايرنا، خانم نيروپاما رائو بر آمادگی دولت و شرکت های هندی جهت مشارکت در طرح های اقتصادی در ايران به ويژه در زمينه انرژی سخن گفته است و محمد فتح اللهی از تمايل هند برای مشارکت در طرح های اقتصادی از جمله نفت و گاز استقبال کرده است.

درحالی که غرب در تلاش است با تحريم ايران، تهران را متقاعد به تعليق فعاليت های غنی سازی اورانيوم سازد، تهران که تاکيد دارد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی با مقاصد صلح آميز دنبال می شود، می گويد اين تحريم ها تاثيری بر ايران نمی گذارد. باوجود قطعنامه های شورای امنيت که ايران را از غنی سازی منع می سازد، ايران به اين فعاليت ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG