لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۱۴

گزارش اقتصادی: شکوفایی مناسبات بازرگانی هند و چین


بازارهای نوظهور و پررونق آسیا دراحیای اقتصاد جهانی نقش عمده ای بازی کرده اند و رشد آن ها تاثیر چشمگیری برمنطقه داشته است.

سرعت رشد اقتصادی هند و چین درسطح جهان بی رقیب بوده است.

سطح مبادلات بازرگانی بین این دو کشوربه طورچشمگیری افزایش یافته است. تجارت سالانه بین دو کشور از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶، رشد پنجاه درصدی داشته است.

فریبرز قدر، استاد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می گوید: « چین بزرگترین شریک تجاری هند است و هند جزء ده شریک تجاری برترچین است.»

حتی با وجود تنشی که دراختلاف نظر پیرامون منطقه هیمالیا ریشه دارد و به جنگ مرزی سال ۱۹۶۲ بین هند و چین منجرشد، تبادلات بازرگانی بین این دو شریک تجاری بسیار پررونق است. این واقعیت که دالایی لاما درهند اقامت گزیده نیز یکی از مسائلی ست که دولت چین را آزرده خاطر می کند.

اما به نظر می رسد تقاصاهای بازرگانی جهان امروز بر اختلاف های سیاسی فائق می آیند.

در سال ۲۰۰۸ و در طی سفر مانهومان سینگ، نخست وزیرهند به چین ، دو کشور توافق کردند سطح مبادلات بارزگانی خود را تا ۲۰ میلیارد دلار افزایش دهند.

نخست وزیر هند دراین دیدار گفته بود: « ما تصمیم گرفته ایم سقف مبادلات بارزگانی خود را از ۴۰ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۰ به ۶۰ میلیارد دلار افزایش دهیم.»

توان اقتصادی چین درگرو موفقیت صنایع زیربنایی و تولیدی این کشوراست. هند شکوفایی اقتصادی خود را مدیون پیشرفت درعرصه داروسازی و فن آوری ست. بخش اعظم تبادلات بازرگانی دو کشور درشهرهای بزرگی همچون شانگهای، پکن، بمبئی و بنگالور صورت می گیرند.

انیل گوپتا، استاد دپارتمان اقتصاد دانشگاه مریلند و یکی از نویسندگان کتاب « درک صحیح چین و هند » می گوید:« شرکت هایی که درهند و چین دفاترنمایندگی تاسیس می کنند باید دریابند که خود را با درآمد ناچیز بیشتر کارمندان این بازارها تطبیق دهند. درآمد سالانه درچین، یک پانردهم درآمد سالانه درایالات متحده و درآمد سالانه درهند در مقایسه با ایالات متحده یک سی ام است.»

رشد اقتصادی هند و چین فوق العاده سریع است.

فریبرز قدرمی گوید: « رشد اقتصادی این دو کشور، تاثیر چشمگیری بر منطقه داشته و تاثیر چین نسبت به هند بیشتر بوده است. اما درعین حال، شاهد تجارت هند با ویتنام و تایلند بوده ایم. هزینه تولید درچین، به ویژه درمناطق ساحلی زیاد شده است و بدین ترتیب خطوط تولید به مناطق کم هزینه تری همچون ویتنام منتقل می شوند.»

وسعت بازار چین در عرصه خدمات و محصولات سه برابر بازار هند است. اما آنیل گوپتا می گوید: « عدم آشنایی با زبان انگلیسی درچین هنوز حتی در شهرهای بزرگ از جمله ضعف های عمده بازار کشور است. اما درهند تقریباً همه، به ویژه در شهرها، انگیسی صحبت می کنند بنابراین بازاریابی، گفتگو با مشتریان و بررسی اسناد دراین کشور سهل تر خواهد بود.»

با وجود موانع سیاسی و اختلاف های فرهنگی بین دو کشور، مبادلات بارزگانی هند و چین درحال شکوفایی ست.

گوپتا می گوید: « ما دردهه ای قدم گذاشته ایم که به جرات می توان گفت که طی ۲۰۰ سال گذشته، شاهد بیشترین تحول و دگرگونی جهان خواهد بود. اقتصادی چین تا سال ۲۰۲۵ به اندازه اقتصاد آمریکا رشد خواهد کرد و اقتصاد هند با ژاپن به رقابت خواهد پرداخت.»

XS
SM
MD
LG