لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

جشنواره مجسمه های برفی در بزرگترین شهر یخی جهان در چين برگزار می شود


جشنواره مجسمه های برفی در بزرگترین شهر یخی جهان در چين برگزار می شود
جشنواره مجسمه های برفی در بزرگترین شهر یخی جهان در چين برگزار می شود

گردشگران دسته دسته به دیدن بزرگترین شهر یخی جهان در استان هِیلانگ جیانگ چین می روند. امسال این مجموعه با مساحت ۶۰۰ هزار متر مربع ده پارک گوناگون و همچنین ۵۰ بنا که همگی از یخ ساخته شده اند در معرض دید تماشاچیان قرار داده است.

کاخهای افسانه ای و برجهایی به سبک چینی که از یخ تراشیده شده اند امسال در جشنواره بین المللی مجسمه های برفی و شهر یخی هاربین در شمال چین به چشم می خورند.

سوژه های اصلی جشنواره امسال، جهان رؤیایی و سرزمین پریان هستند که بگفته برگزارکنندگانش برای جادویی تر نشان دادن این مجموعه یخی از هزاران نورافکن لیزری و اِل ای دی استفاده شده است.

در بیست و هفتمین سالگرد برگزاری این جشنواره یخی صدها هزار گردشگر از سراسر جهان به دیدن این محل رفته اند. برگزارکنندگان جشنواره یخی هاربین انتظار دارند از شروع این رخداد تا پایان آن در ماه فوریه که کل این شهر را ذوب می شود یک میلیون و دویست هزار نفر برای ديدن قلعه های یخی و ساختمانهای معروف کاملا منحصر بفرد و مبتکرانه ان بيايند.

يک گردشگران می گويد احساس می کند که «در شهر پریا ست.»

تمام یخی که برای ساختن بناها و مجسمه ها بکار رفته است از رودخانه یخزده هِیلینگ جیانگ که آبراه اصلی شمال چین است برداشته شده است و پانزده هزار نفر نزدیک به دو ماه وقت صرف کرده اند تا این آثار یخی را خلق کنند.

«کیوایئو گوآنژو» مدیر شرکت مجسمه های یخی «کیو ایئو» و تیم وی که متشکل از ۱۲۰ کارگر ست بسیاری از مجسمه ها و بناهای یخی جشنواره امسال را ساخته اند. او می گويد: «امسال هاربین شدیدا سرد ست و یخها خیلی سفت شده اند و تراش دادن آنها و کامل کردن طرحها مشکل تر بود. در حال حاضر میانگین درجه حرارت در این منطقه ۲۸ درجه سانتیگراد زیر صفر ست.»

هاربین پیش از این هم نام خود را بعنوان بزرگترین پارک یخی جهان به ثبت رسانده است اما دست اندرکاران جشنواره می گويند که آنهاهمچنان به دنبال طرحها و ایده هایی هستند تا این شهر را هر چه بیشتر بزرگتر و بهتر کنند.

کیوایئو گوآنژو می گويد: «پارک یخی هاربین امسال خیلی بزرگ است و سازه های یخی به ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متر می رسند. استفاده از نورهای رنگارنگ برای فانوسهای یخی و سازه های امروزی اهمیت بیشتری پیدا کرده است در نظر داريم جشنواره در آینده سعی کنيم در طرحهای خود از نورهای اِل ای دی بیشتر استفاده کنیم.»

علیرغم اینکه ورود به جشنواره یخی هاربین که شامل مسابقات ورزشهای زمستانی هم میشود رایگان است اما قیمت بلیط ورودی برای دیدن بناها و مجسمه های یخی این شهر در حدود ۵۰ دلار ست.

XS
SM
MD
LG