لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

مسأله محيط زيست در چين


مسأله محيط زيست در چين
مسأله محيط زيست در چين

مساله محيط زيست در چين کاملاً متناقض است. اين کشور در حال توسعه آسيايی، بزرگترين توليد کننده گازهای گلخانه ايست و هنوز برای توليد انرژی اساساً از ذغال سنگ استفاده می کند که بيشترين آلودگی محيط زيست را به وجود می آورد. اما، چين در عين حال تلاش می کند اين آسيب محيط زيستی را با سرمايه گذاری عظيم در منابع توليد انرژی سبز، جبران کند.

کره زمين در حال گرم شدن است. عکس های گرفته شده از صد سال پيش نشان می دهد، توده های يخی هيماليا، منبع آب بيشتر رودخانه های آسيايی، در حال آب شدن است. بسياری از دانشمندان می گويند، سوخت ذغال سنگ يکی از دلايل آب شدن اين توده های يخ است.

ذغال سنگ منبع انرژی ارزان در چين و ديگر نقاط جهان است. اما، انتشار کربن از اين سوخت به گرم شدن کره زمين منجر می شود. در پکن، يک نمايشگاه هنری با استفاده از عکس های گرفته شده ارتباط بين ذغال سنگ و آب شدن يخ را به نمايش گذاشته است.

دولت چين در حال پيشرفت در اين زمينه است. سازمان ملل متحد می گويد، چين امسال يکی از بزرگترين سرمايه گذاران در پروژه های توليد انرژی تجديد شونده بوده است. اوريل شِل، تحليل گر امور چين که با انجمن آسيا همکاری می کند، از تلاش های چين تقدير می کند، اما می گويد اين تلاش ها کافی نيستند و می افزايد: مشکل اينجاست که با همه پيشرفت هايی که چين داشته، حجم عظيمی از گازهای گلخانه ای و حجم عظيمی از آلودگی هوا در اين کشور توليد می شود، زيرا توسعه اقتصادی چين بسيار سريع است. يعنی آن ها هم در حال بُرد هستند و هم باخت.

شل می گويد، اما چين هنوز می تواند نقش يک رهبری سازنده را در ارتباط با تغييرات جوی بازی کند. با اين حال هنوز مشخص نيست که آيا چين مايل است در رويارويی با چالش های اقتصادی، سوخت ذغال سنگ را با منابع انرژی تميز، جايگزين کند؟

XS
SM
MD
LG