لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۲

آيا چين به دليل سفر «شی» به آمريکا ارزش يوان را بالا برده است؟


آيا چين به دليل سفر «شی» به آمريکا ارزش يوان را بالا برده است؟
آيا چين به دليل سفر «شی» به آمريکا ارزش يوان را بالا برده است؟

همزمان با فصل خريد سال نو در چين، قيمت ها در ماه گذشته و برای اولين بار در ششماه گذشته بطور غيرمنتظره ای بالارفت.

اداره ملی آمار چين اعلام کرد که نرخ تورم در چين نسبت به سال گذشته ۴ و نيم درصد، و نسبت به ماه پيش ۴ و يک دهم درصد افزايش يافت.

نرخ بالای تورم، رشد اقتصادی چين را مورد تهديد قرار داده است، و مقامات مالی تصميم گيرنده در پکن را بر آن خواهد داشت تا در سياست پولی اين کشور، از جمله در تسهيلات اخير در ارائه وام، تجديدنظر کنند.

رهبران چين متعهد شده اند تا افراد فقير را در پيشرفتهای اقتصادی کشور سهيم کنند. در همين راستا، روز پنجشنبه دولت چين اعلام کرد تا سال ۲۰۱۵ ميلادی، يعنی تا ۳ سال ديگر، حداقل دستمزد در اين کشور را سالانه ۱۳ درصد، افزايش خواهد داد.

در همين حال دولت چين از ادامه سياست پولی جاری کشور خبر داد. معاون وزير امور خارجه چين روز پنجشنبه گفت پکن به سياست پولی خود ادامه می دهد.

اين سياست موجب شده است که ارزش برابری «يوآن» دربرابر ارزهای ديگر، به تدريج افزوده شود.

«سويی تيانکای» معاون وزير امور خارجه چين، اين اتهام را رد کرد که چين ارزش واحد پولی خود را بالا برده است تا فضای بهتری برای ديدار شی جين پينگ، معاون رييس جمهوری چين، از واشنگتن فراهم آورد.

ارتقای شی جين پينگ در سلسله مراتب حکومتی در چين نشان می دهد که وی در اواخر سال جاری رهبری حزب کمونيست را به دست خواهد گرفت و در اوائل سال ۲۰۱۳ به جای هو جينتائو به رياست جمهوری خواهد رسيد.

آمريکا چين را متهم می کند که ارزش برابری پول خود را عمداً پايين نگهداشته است، تا به اين کشور امکان دهد کالاهای خود را ارزانتر از رقبای خود به بازارهای جهانی عرضه کند.

XS
SM
MD
LG