لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

مازاد تجارت خارجی چين کاهش می يابد


مازاد تجارت خارجی چين کاهش می يابد
مازاد تجارت خارجی چين کاهش می يابد

بر ارزش حجم صادرات چين افزوده شد در حاليکه مازاد تجارت خارجی، يعنی تفاوت ارزش بين صادرات و واردات اين کشور، به تدريج رو به کاهش گذاشته است.

به رغم ضعف تقاضا در بازارهای خارجی و کاهش رشد اقتصادی در چين، حجم صادرات چين در يازده ماه اول سال جاری بار ديگر رکورد بالاترين ارزش خود را شکست. اداره کل گمرک چين روز شنبه اعلام کرد که بر ارزش حجم صادرات چين، از ماه ژانويه تا آخر ماه نوامبر، ۲۳ درصد نسبت به سال گذشته افزوده شده و ارزش حجم صادرات اين کشور به ۳ تريليون و ۳۱۰ ميليارد دلار رسيد.

اداره کل گمرک چين همچنين اعلام کرد که از ميزان مازاد تجارت خارجی اين کشور در همين مدت بيش از ۱۸ درصد نسبت به سال گذشته کاسته شده و به ۱۳۸ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار رسيد.

در همين حال روز يکشنبه مصادف با دهمين سالگرد عضويت چين در سازمان تجارت جهانی بود. چين دهسال پيش در چنين روزی، يعنی در يازده دسامبر سال ۲۰۰۱ ميلادی، به سازمان تجارت جهانی پيوست. از آن زمان اقتصاد چين شروع به رشدی شديد کرد، تا حدی که اقتصاد چين امروز بعنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان درآمده، و ميليونها نفر از مردم اين کشور را از فقر نجات داده است.

با وجود آنکه چين پس از الحاق به سازمان تجارت جهانی اصلاحات عمده بعمل آورده است، ولی اقتصاد اين کشور هنوز نتوانسته است از يک اقتصاد دولتی به يک اقتصاد بازار آزاد تبديل شود.

امّا، هو جينتائو، رييس جمهوری چين، روز يکشنبه در نطقی که بمناسبت بزرگداشت دهمين سالگرد عضويت چين در سازمان تجارت جهانی در همايشی در پکن ايراد کرد، از ساير اعضای سازمان تجارت جهانی مصراً خواست تا اقتصاد چين را بعنوان يک اقتصاد آزاد بشناسند.

آقای هو گفت که مازاد تجارت خارجی چين عمدی نيست و چين در نظر دارد بمنظور تعادل تجارت خارجی کشور، واردات خود را طی پنج سال آينده تا ميزان ۸ تريليون دلار گسترش دهد، و به اين طريق فرصت فوق العاده ای به شرکت های خارجی بدهد تا کالا و خدمات خود را به مردم چين بفروشند.

XS
SM
MD
LG