لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

گزارش: چينی ها در جستجوی فرصت های تازه به بيابان زدايی می پردازند


شمار چينی هايی که برای دستيابی به فرصت های بيشتر به غرب چين مهاجرت می کنند رو به افزايش است. در عين حال مهاجران ناگزيرند، برای در اختيار گرفتن قطعه زمينی مرغوب در مناطق صحرايی غرب شن ها را عقب برانند و کمربند سبز ايجاد کنند.

بسياری از مردم از چين تصوری به عنوان يک کشور بيابانی ندارند اما در واقع صحرا و بيابان حدود ۲ ميليون و ۶۴۰ هزار کيلومتر مربع از خاک چين را که برابر با ۲۷ درصد مساحت کل آن کشور است، در خود پوشانده است.

مناطق شمالغربی چين همواره مناطقی خشک بوده اند؛ جايی که دو بيابان بزرگ جهان يعنی گوبی و تاکلی ماکان با هم تلاقی می کنند.

مارکو پولو، جهانگرد ونيزی، صدها سال قبل که از جاده ابريشم وارد چين شد، با شتر از اين صحراها عبور کرد.

استانهای نينگژا و گانزو دو منطقه صحرايی و بيابانی در چين هستند، با زمينهای لم يزرع که پوشيده از شن و خاک است.

وانگ يودو، رييس مرکز جنگلبانی بايتان در شهر لينگو، در يکی از همين مناطق بيابانی بزرگ شده و حالا در همانجا کار می کند. وانگ در جوانی شاهد مهاجرت تدريجی ۱۰ هزار نفر از ساکنان روستای محل زندگی خود بود. مهاجرانی که در جست وجوی زندگی آسانتر، مناطق بيابانی را ترک کردند. با اين حال وانگ يودو ۲۱ سال از زندگی خود را وقف مبارزه با پيشروی شن های بيابان و حتی عقب راندن آن کرده است.

پس از سال ها کار، او و همکارانش به موفقيت های شايانی دست يافته اند. با اين حال وانگ يودو می گويد برای اين که منطقه مورد نظر او شايسته زندگی باشد، آنها به سرمايه و کارگران بيشتری نياز دارند.

پيشرفت در اين منطقه خسته کننده، سخت تر و سخت تر می شود. با اين حال در حال حاضر فناوری بهتری در اختيار داريم و مصمم تر هستيم ضمن آنکه تجربه بيشتری در کنترل پيشروی شن های بيابانی داريم.

جمعيت انبوه چين و آهنگ سريع توسعه در آن کشور، بر تعداد کسانی که آينده خود را در استان های شمالغربی چين جست و جو می کنند، افزوده است. دولت چين اعلام کرده است که برای توسعه سريع نواحی غربی آن کشور حدود ۱۰۰ ميليارد دلار اختصاص می دهد. چنين بودجه ای پ، توسعه زيرساخت ها و صنايع در آن منطقه را به همراه خواهد داشت هر چند که در اختيار داشتن منابع آب نيز امری گريزناپذير خواهد بود. متوسط بارش سالانه در نواحی مورد نظر ۲۵۰ ميليمتر است حال آنکه ميزان تبخير بيشتر از اين مقدار است.

به اين ترتيب بسياری از کشاورزان منطقه ناگزير به حمل آب با کاميون های خود از مناطق دور دست هستند.

همه اينها دولت چين را بر آن داشته است که بر کوشش های خود برای بهبود شرايط زيست محيطی در نواحی شمالغربی بيافزايد.

ايجاد هزاران هکتار پوشش سبز در نواحی شمالی و غربی برای ممانعت از پيشروی بيابان و اصلاح ۳۰ درصد از خاک های باير آن کشور تا سال ۲۰۵۰ ميلادی از جمله اين اقدامهاست.

XS
SM
MD
LG