لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۵۹

کنگره ملی مردم چین قانون بسیج نیروهای نظامی را به تصویب رساند


کنگره ملی مردم چین که بدنۀ قانونگزار در آن کشور است قانون بسیج نیروهای نظامی را در آستانۀ جلسۀ سالانه خود به تصویب رساند

گرچه روشن است که حزب کمونیست حاکم در چین در زمان جنگ محدویت های کمی در بسیج بخش های دولتی اِعمال خواهد کرد اما اعطای قدرت کامل به نیروهای نظامی نشان می دهد که پکن در صدد تقویت نیروی نظامی خود است.

بر اساس این قانون شورای دولتی یا کابینه و کمیتة مرکزی نظامی، قدرت خواهد داشت در زمان جنگ و یا تهدید به حاکمیت ملی، وحدت و یکپارچگی مرزی و امنیتی آن کشور به بسیج نیروهای نظامی دست بزند.

رئیس بخش بسیج عمومی گفت اگر یکپارچگی چین و یا امنیت آن کشور به خطر بیافتد ارتش به بسیج عمومی و یا جزیی دست خواهد زد و رئیس جمهوری دستور آن را صادر خواهد کرد.

غرض از وحدت ملی می تواند تلاش تایوان برای اعلام رسمی استقلال آن کشور و یا تلاش های اقوام مختلف در منطقه مرزی در تبت و یا سین کیانگ در جدایی از چین باشد.

قانون بسیج زمانی به تصویب رسیده است که روابط چین با آمریکا به علت فروش اسلحه به تایوان از سوی واشنگتن به تنش انجامیده است.

بر اساس قانون جدید، دولت چین می تواند بر فعالیت های مالی، حمل و نقل، پست و ارتباطات، رسانه ها، تلویزیون و اینترنت، انرژی، بهداشت، غذا، تجارت و بازرگانی نظارت و دخالت کند.

XS
SM
MD
LG