لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۱

بانک جهانی: انتقال ميليونها شغل غيرماهر از چين به قاره آفريقا


بانک جهانی: انتقال ميليونها شغل غيرماهر از چين به قاره آفريقا

مقامهای بانک جهانی می گويند گفتگوهای مقدماتی با چين را در زمينه آينده انتقال ميليونها شغل غيرماهر به قاره آفريقا، آغاز کرده اند.

رابرت زوليک، رييس بانک جهانی، در پکن گفت پيش بينی می شود که در نتيجه اجرای برنامه تنظيم خانواده و اجرای سياست فقط يک فرزند، رشد نيروی کار چين در آينده متوقف شود. در عين حال، دولت صاحبان صنايع را تشويق می کند به توليد محصولات فنی پيشرفته، که دارای ارزش بالا هستند دست بزنند.

آقای زوليک می گويد اگر ۵ ميليون از ۸۵ ميليون شغل در چين که به مهارت زياد نياز ندارند به قاره آفريقا منتقل شوند، اين مشاغل در آن قاره به ميزان ۵۰ درصد افزايش خواهند يافت.

رابرت زوليک گفته است گفتگوهای وی با مقامهای وزارت بازرگانی چين در مراحل ابتدايی، اما دلگرم کننده بوده است.

در همين حال رابرت زوليک معتقد است جهان گرفتار رکود اقتصادی ديگری نخواهد شد. اين اظهارات روز سه شنبه در سنگاپور و پيش از کنفرانس اقتصادی در حالی عنوان منتشر شد که بهای سهام در بازارهای بورس جهان در حال سقوط بود و سرمايه گذاران از کُندی رشد اقتصادی آمريکا دچار نگرانی بودند.

آقای زوليک گفت:«به باور من آمريکا يا قدرت های اقتصادی ديگر به رکود ديگری گرفتار نخواهند شد اما به هر حال نوعی بی اطمينانی در بازار وجود دارد؛ و به تصور من احتمالاً شاهد کند شدن رشد اقتصاد، و نرخ بالای بيکاری درآمريکا خواهيم بود.»

آقای زوليک در سخنرانی خود در کنفرانس اقتصادی سنگاپور همچنين گفت: ايالات متحده آمريکا می تواند به جای کاهش مصارف بودجه ای خود، از افزايش بدهی ها جلوگيری کند، تا در بازارهای دنيا اطمينان خاطر بيشتری به وجود آيد.

XS
SM
MD
LG