لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

گزارش سیاسی:اولین سفر وزیر امور خارجه چین به آفریقا


وزیر امور خارجه چین دراولین سفر خارجی سال جدید خود، همچون تاریخ بیست سال گذشته این کشور به آفریقا سفر کرده است.

یانگ جیه چی، وزیرامورخارجه چین روزسه شنبه درمسیرسفرخود به آفریقا، در مالدیو دراقیانوس هند توقف کرد.

یانگ جیه چی، می گوید این بیستمین سال متوالی است که وزیرامور خارجه چین، آفریقا را به عنوان اولین سفر خارجی سال جدید برمی گزیند.

یانگ جیه چی، وزیرامورخارجه چین می گوید چین و آفریقا سنت دوستی دیرینه ای دارند و برای نهادن بنیان مناسبات سیاسی دوجانبه برابر و سودآور تلاش خواهند کرد.

وی در ضمن می گوید اعتماد راهبردی بین چین و آفریقا قوی تر شده و همکاری عقل گرایانه بین دو کشورافزایش یافته است.

چین خریدارعمده منابع طبیعی آفریقاست. خرید نفت از کشورهایی همچون آنگولا، نیجریه و سودان و مواد معدنی از کشورهای همچون نیجریه، لیبریا و زامبیا از جمله تبادلات بازرگانی چین و آفریقا است.

بازارهای آفریقا به طورفزاینده ای از کالاهای ارزان قیمت ساخت چین لبریز شده اند. چین درضمن به کشورهای آفریقایی اسلحه می فروشد.

ارقام رسمی چین حاکی از آن است که تبادلات بازرگانی بین چین و آفریقا درسال ٢٠٠٨ به حدود ١٠٧ میلیارد دلار رسید. این رقم درمقایسه با سال گذشته، به بیش از ٤٥ درصد افزایش یافته است.

بنا به گفته چین، تبادلات بازرگانی این کشوربا آفریقا، از مازاد درسال ٢٠٠٧ به بیش از ٥ میلیارد دلار کسری درسال ٢٠٠٨ رسید.

آنگولا و آفریقای جنوبی بزرگترین شرکای تجاری چین دراین قاره محسوب می شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین پس از دیدار ماه نوامبر خود با رهبران آفریقا در مصر گفته است همکاری چین و آفریقا سیر صعودی و توانمندی را طی خواهد کرد.

وی می گوید طرفین به هدف تامین بهزیستی ملت های چین و آفریقا تقویت مشارکت راهبردی دو کشور را ارتقا خواهد داد.

با این وجود، بسیاری ازمنتقدان چین می گویند پکن با برخی از خطرناک ترین و فاسدترین دولت های کشورهای آفریقایی معامله کرده است. به علاوه آن ها معتقدند سرمایه گذاری چین درمعادن، میادین نفتی، صنایع کشاورزی و تولیدی کشورهای آفریقایی، فرصت های شغلی مردم آفریقا را به کارگران وارداتی چینی واگذار می کند و برای نهادن بنیان گروه ها و نهادهای محلی قدم چندانی برنمی دارد.

وزیر امور خارجه چین روزچهارشنبه عازم کنیا خواهد شد. وی در این سفر از نیجریه، سیرالئون، الجزایر، مراکش و عربستان سعودی دیدار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG