لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

اعتراض به برنامه اصلاحات اقتصادی چین


اعتراض به برنامه اصلاحات اقتصادی چین
اعتراض به برنامه اصلاحات اقتصادی چین

اختلاف نظر بر سر اصلاحات اقتصادی پیشنهادی در چین روز سه شنبه زمانی که یک تظاهر کننده خشمگین کنفرانس خبری رابرت زولیک رییس بانک جهانی را برهم زد، علنی شد.

رابرت زولیک برای انتشار یک گزارش مطالعاتی عمده کارشناسان بانک و دولت چین، که از چین می خواهد نقش شرکت های نیرومند دولتی را کاهش دهد، به پکن رفته است.

اما در حالی که آقای زولیک سخن آغاز کرد، مردی بلند شد، و ضمن توزیع اعلامیه هایی که برنامه را بعنوان «سم» برای چین محکوم می کرد، فریاد زنان گفت: بانک جهانی از چین می خواهد شرکت های دولتی را خصوصی کند، اما آنچه می خواهد در حقیقت این است که به شرکت های غربی کمک کند از شر رقیبان چینی رها شوند.

او پیش از آن که از اتاق بیرون برده شود گفت برنامه پیشنهادی بانک های چین را به «کلاهبرداران و پارازیت هایی» مانند بانک های آمریکا تبدیل خواهد کرد.

رییس بانک جهانی ازعمل مرد چینی ناراخت نشد و گفت به اعلامیه و نکات آن نگاه خواهد کرد، اما یاد آور شد او در جریان دوره کاری خود که با توافقنامه های تجارتی بسیار بحث انگیز سروکار داشته با اعتراض های متعدد روبرو شده است.

زولیک روز دوشنبه تاکید کرد که برنامه از حمایت کامل رهبران ارشد چین، از جمله شی جین پینگ معاون رییس جمهوری برخوردار است. با این حال، برخی از چینی ها بر این باورند که شرکت های دولتی در رشد اقتصادی سریع چین و توانایی آن برای رقابت با شرکت های غربی کارساز بوده اند.

زولیک روز سه شنبه گفت شرکت های دولتی چین در نتیجه وام های ارزان از بانک های دولتی و دیگر رفتارهای ترجیحی منافع عظیمی داشته اند. اما آن منافع لزوما به مردم چین کمک نکرده است.

گزارش همچنین توصیه می کند که چین از تاکید بر صادرات دور شود و مردم را به مصرف بیشتر تشویق کند. گزارش می گوید بانک های خصوصی باید اجازه یابند نقشی بزرگتر بازی کنند، و نیروی های بازار باید نرخ های بهره را تعیین کنند.

XS
SM
MD
LG