لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

بانک جهانی: بازارهای چين نياز به اصلاحات دارند


بر اساس يک گزارش جديد رشد سريع اقتصادی در چين ناپايدار خواهد بود مگر آنکه اين کشور اصلاحات اساسی در تطبيق خود با بازارهای آزاد انجام دهد.

رابرت زولیک، رئیس بانک جهانی خلاصه ای از اين گزارش را که به طور مشترک توسط بانک جهانی و کارشناسان چینی آماده شده بود، منتشر کرد. آقای زولیک روز دوشنبه در پکن گفت که این مطالعه از حمایت کامل رهبران ارشد چين از جمله شی جين پينگ، معاون رئیس جمهوری چين که قرار است رهبری حزب حاکم را در ماه های آينده بعهده بگيرد، برخوردار است.

رئیس بانک جهانی افزود این مطالعه نشان میدهد که اقتصاد چین در یک نقطه عطفی قرار دارد که در آن نقش محوری شرکت های دولتی باید کاهش يابد و عرصه را برای شرکت های خصوصی باز کند.

این مطالعه همچنین از دولت می خواهد برای حقوق کشاورزان که اراضی آنها در معرض خطر قرار دارند و کارگران مهاجر که به دنبال شغل در شهرها هستند حمايت بيشتری بعمل آورد.

دیگر توصیه های اين مطالعه دور شدن چين از سياست صادراتی و تشويق مردم آن کشور به مصرف بيشتر داخلی است. این گزارش می گوید: به بانک های خصوصی باید اجازه داده شود تا نقش بيشتری را ايفا کنند و بازار بايد تعيين کننده نرخ بهره باشد.

XS
SM
MD
LG