لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

پشت تمجید علنی سازمان بهداشت جهانی از چین، یک آشفتگی پنهان بود


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می نویسد سازمان بهداشت جهانی سراسر ماه ژانویه به طور علنی، آن چه را که اقدام چین در واکنش سریع به شیوع ویروس کرونا می‌خواند، تمجید می ‌کرد و از دولت چین به خاطر به اشتراک گذاشتن «فوری» نقشه ژنتیک ویروس و تعهدش به «شفافیت» تشکر می‌کرد؛ اما پشت صحنه ماجرا به طور عمده چیز دیگری بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد که دریافته است چین در پشت صحنه تاخیرهای عمده‌ای داشت و مقامات سازمان بهداشت جهانی نیز از بابت عدم دریافت اطلاعات کافی، که برای مبارزه با شیوع ویروس لازم بود، آشفته بودند.

آسوشیتدپرس پس از دسترسی پیدا کردن به اسناد و مصاحبه با شماری از مقامات سازمان بهداشت جهانی این جمع‌بندی را منتشر کرده است.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در نامه ای به «تدروس آدانوم گبریسوس» مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، این سازمان را به مشاوره بد، توصیه‌های وحشتناک، و «طرفداری از چین» متهم کرد و در این نامه تنها راه پیش روی این سازمان را نشان دادن استقلال خود از چین دانست.

سایر مقامات از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز پیشتر از عدم تمایل چین در به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم انتقاد کرده‌ بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG