لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

معاون نخست وزیر چین برای امضای توافق تجاری به واشنگتن می‌آید


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک مقام ارشد چینی، که از مسئولان اصلی امور اقتصادی این کشور است، هفته آینده برای امضای یک توافق تجاری موقت به واشنگتن خواهد آمد.

لیو هه، معاون نخست وزیر چین و نماینده اقتصادی پکن، در مذاکرات با واشنگتن بر سر جنگ تعرفه ها، انتظار می رفت در مراسم امضای توافق حضور داشته باشد؛ اما وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای آن را به طور رسمی تائید کرد.

واشنگتن افزایش تعرفه برنامه ریزی شده پس از اعلام «مرحله ۱» توافق تجاری در ماه اکتبر را به تعویق انداخته است. اما دیگر مالیات های تنبیهی پیشتر وضع شده از سوی هر دو طرف بر میلیاردها دلار کالای دو کشور که بر تجارت جهانی تاثیر منفی گذاشته و رشد شکننده اقتصادی را تهدید می کند به قوت خود باقی است.

سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت لیو هه از دوشنبه تا چهارشنبه در راس هیاتی در واشنگتن خواهد بود.

پکن بر مبنای «مرحله ۱» توافق تجاری موافقت کرده است محصولات کشاورزی بیشتری از آمریکا خریداری کند و رابرت لایتهایزر، مذاکره کننده ارشد واشنگتن، گفت برای پاسخگویی به شکایات درباره سیاست های صنعتی اش تغییراتی را اعمال خواهد کرد. جزئیات این توافق هنوز اعلام نشده است. مقام های چین در عین حال باید هر گونه تغییر در مقررات یا ابعاد خرید سویا و دیگر محصولات آمریکایی را تائید کنند.

رئیس جمهوری آمریکا اخیرا اعلام کرد که «مرحله ۱» موافقتنامه ۱۵ ژانویه امضا خواهد شد و او برای آغاز مراحل بعدی راهی پکن خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG