لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۴

رییس جمهوری چین در کنفرانس امنیت اتمی در واشنگتن شرکت می کند


هو جینتائو، رییس جمهوری چین اواخر آوریل در یک اجلاس عمده امنیتی اتمی در آمریکا حضور خواهد یافت.

در حالی که چین تمایل خود را به ادامه گفت وگو با قدرت های جهانی درباره مساله اتمی ایران ابراز می دارد، سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه در پکن به خبرنگاران گفت پرزیدنت هو در کنفرانس در واشنگتن شرکت خواهد کرد. او یادآور شد که چین بیشتر نگران تهدید تروریسم اتمی است، و از کوشش های بین المللی برای تقویت همکاری در مبارزه با آن پشتیبانی می کند.

سخنگو درباره گزارش هایی که حاکی است پکن مایل است از تحریم های جدید علیه ایران حمایت کند اظهار نظر نکرد.

سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ایران برای ملاقات با رهبران چین به پکن رفته است. سخنگو درباره مذاکرات جزئیاتی ارایه نداد.

روز چهارشنبه، منابع خبری گزارش دادند پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، موافقت کرده اند تحریم های جدیدی را علیه ایران تدوین کنند. این توافق مهم است زیرا نشان می دهد که چین از مخالفت دیرینه خود با وضع تحریم های سخت علیه ایران دست برداشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت پکن بر این باور است که تهران حق دارد از انرژی اتمی صلحجویانه برخوردار شود، اما فقط زیر نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی.

جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه تهدید تحریم های جدید را رد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت بی تاثیری تحریم ها در ۳۰ سال گذشته ثابت شده است. او تکرار کرد که برنامه اتمی ایران کاملا صلحجویانه است.

XS
SM
MD
LG