لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۴

رویترز: یک نفتکش چینی برای دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، تغییر نام داده است


عکس از آرشیو

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که یک نفتکش چینی برای دور زدن تحریم‌های نفتی ایالات متحده علیه ایران، اقدام به تغییر نام خود کرده است.

براساس این گزارش، نفتکش «پاسیفیک براوو» در روز پنجم ماه ژوئن (۱۵ خرداد) اقدام به خاموش کردن سیستم‌های ردیابی خود کرد.

همان زمان یک مقام رسمی دولت آمریکا به بندرهای مختلف در آسیا هشدار داده بود که نباید به این نفتکش اجازه پهلو گرفتن بدهند، چرا که حامل ۲ میلیون بشکه نفت ایران (به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار با توجه به قیمت فعلی نفت) است.

بیش از یک ماه بعد و در روز ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیر) سیستم‌های ردیابی یک کشتی دیگر با نام «لاتین ونتور» آغاز به کار کرد. محل این کشتی در فاصله ۱۵۰۰ کیلومتری مکانی قرار داشت که «پاسیفیک براوو» برای آخرین بار ردیابی شده بود.

با این حال و پس از بررسی‌ها، مشخص شد که عدد یگانه شناسایی این دو کشتی مشابه یکدیگر است. از آن‌جایی که این عدد - که از سوی سازمان جهانی کشتی‌رانی به کشتی‌ها ارائه می‌شود - همیشه ثابت است، می‌توان تصور کرد که این دو کشتی در واقع یکی هستند و مالک آن برای دور زدن تحریم‌های ایران تلاش می‌کند.

این نفتکش در ماکلین «کونلون هلدینگز» قرار دارد که دفتر مرکزی آن در شهر شانگهای چین است و دفتری هم در سنگاپور دارد.

براساس داده‌ها، این کشتی در زمانی که ردیاب‌ها خود را خاموش کرد، مملو از نفت بود، اما پس از روشن شدن مجدد ردیاب‌ها در ۴۲ روز بعد، محموله‌ای در آن وجود نداشته است.

دولت ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته و با اعلام این‌‌که توافق هسته‌ای منجر به تغییر رفتار ایران نشده، از توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج شد و بار دیگر تحریم‌های هسته‌ای را علیه ایران بازگرداند.

دولت پرزیدنت ترامپ همچنین اعلام کرد که در راستای سیاست فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی، خرید نفت ایران را تحریم خواهد کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، چندی پیش گفت که طبق تحریم‌های فعلی خدمات بشردوستانه و نیازهای اضطراری می‌تواند به ایران ارائه شود؛ اما وقتی ارتباط از آن بالاتر برود، ممکن است به حوزه تحریم‌های اعمال شده وارد شود. وی در همان زمان هشدار داده بود که واشنگتن به هرگونه نقض تحریم‌ها واکنش نشان خواهد داد.

ایالات متحده بارها به کسانی که با ایران و شرکت‌های ایرانی همکاری می‌کنند هشدار داده است که هرگونه نقض تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی پیامدهای وخیمی را برای مرتکبان آن در پی خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG