لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۳

سفر وزیر امورخارجه آمریکا به چین


وزیر امورخارجه چین (راست) از جان کری استقبال می کند. ۱۴ فوریه ۲۰۱۴
وزیر امورخارجه چین (راست) از جان کری استقبال می کند. ۱۴ فوریه ۲۰۱۴
جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به پکن رفته که از رهبران چین بخواهد فشار بیشتری بر کره شمالی بگذارند تا به برنامه تسلیحات اتمی اش پایان دهد.

آقای کری سفر خود را به چین با دیدار و گفتگو با شی جینپینگ، رئیس جمهوری در پکن آغاز کرد. او همچنین با دیگر رهبران چین از جمله ونگ یی، وزیر امورخارجه دیدار و گفتگو کرد.

آقای کری دیدار با جینپینگ را «بسیار سازنده» و «مثبت» توصیف کرد.
او گفت: «ما امیدواریم که ۲۰۱۴ سال پیشرفت واقعی برای تعیین روابط جدید مدرن، مدیریت موثر اختلاف هایمان، و پیدا کردن مسیری برای همکاری عملی هرجا که ممکن است باشد.»

وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه وارد پکن شد. او پیشتر در کره جنوبی بود و در آنجا با رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو کرد. کره جنوبی و کره شمالی مذاکراتی اخیرا برگزار کردند که در عالی ترین سطح مقامات طی هفت سال گذشته است.

در سئول، آقای کری گفت چین نقشی منحصر به فرد و مهم در ترغیب پیونگ یانگ به ادامه مذاکرات اتمی دارد. او گفت پکن در ماه های اخیر در این موضوع کمک کرده، اما چین می تواند به عنوان اصلی ترین عرضه کننده سوخت و خدمات بانکی به کره شمالی، اقدامات بیشتری انجام دهد.
کره شمالی مذاکرات اتمی بین المللی را در سال ۲۰۰۹ ترک کرد. از آن زمان این کشور برخی ازتاسیسات اتمی خود را بازسازی کرده و چند آزمایش اتمی زیرزمینی انجام داده است.
انتظار می رود جان کری همچنین در چین اختلافات دریایی این کشور با همسایگانش را مطرح کند. این اختلافات باعث وخامت روابط چین با ژاپن و برخی دیگر از همسایگانش در ماه های اخیر شده است.

آمریکا منتقد تلاش های چین برای «کنترل» بخش های دریای شرق و دریای جنوب چین است. آمریکا خواهان روشن شدن ادعاهای مالکیتی چین در این آبها شده و می گوید این ادعاها ممکن است با قوانین بین المللی ناسازگار باشد.
علاوه بر کره جنوبی و چین، جان کری که در پنجمین سفر آسیایی خود به عنوان وزیر امورخارجه به سر می برد، به اندونزی سفر می کند. او روز شنبه به این کشور می رود و از جاکارتا، در روز دوشنبه به امارات عربی متحده سفر می کند تا با رهبران جنوب خلیج فارس درباره برنامه اتمی ایران، جنگ داخلی سوریه و مذاکرات صلح خاورمیانه گفتگو کند.
XS
SM
MD
LG