لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

پرزیدنت ترامپ: برای نهایی کردن توافق با چین عجله‌ای وجود ندارد


پس از افزایش تعرفه‌ بر کالاهای صادراتی چین در آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که برای مذاکره با چین عجله‌ای وجود ندارد.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۲۰ اردیبهشت در چند توئیت به موضوع اعمال افزایش تعرفه بر کالاهای صادراتی چین اشاره کرد و نوشت که مذاکرات با چین همچنان ادامه دارد و در این زمینه به هیچ عنوان نیازی به عجله نیست.

رئیس جمهور ایالات متحده در این توئیت‌ها گفته است که‌ با اعمال تعرفه ۲۵ درصدی حدود ۲۵۰ میلیارد دلار پول نقد به خزانه آمریکا وارد می‌شود.

به گفته پرزیدنت ترامپ این تعرفه‌ها برای خرید محصولات کشاورزی آمریکا استفاده می‌شود و این محصولات به مصارف انسان‌دوستانه خواهند رسید.

پرزیدنت ترامپ همچنین در توئیتی دیگر نوشته است رابطه چین و آمریکا همچنان بسیار قوی است و گفت‌وگوها سازنده بوده است.

چین نیز گفته است که برای واکنش لازم به افزایش تعرفه ها از سوی آمریکا آماده است.

پیشتر چین تایید کرده بود که مذاکره کننده ارشدش اواخر این هفته برای دور جدید مذاکرات تجاری به ایالات متحده سفر خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر پکن را به وضع میلیاردها دلار تعرفه مضاعف بر کالاهای چینی تهدید کرده و از کندی روند مذاکرات گلایه کرده بود.​

جنگ تجاری ایالات متحده و چین سال گذشته زمانی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی تعرفه های تنبیهی اعمال کرد تا پکن را به تغییر رفتارهای تجاری اش وادارد.

چین با افزایش تعرفه بر ۱۱۰ میلیارد دلار کالای صادراتی آمریکا به اقدام تلافی جویانه دست زده است. دولت ترامپ همچنین چین را تحت فشار گذاشته است تا به رفتارش در واداشتن شرکت های آمریکایی به انتقال پیشرفت های فناوری به موسسات چینی پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG