لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

معاون رئیس جمهوری چین: آمریکا و چین باید به منافع یکدیگر احترام بگذارند


معاون رئیس جمهوری چین: آمریکا و چین باید به منافع یکدیگر احترام بگذارند
معاون رئیس جمهوری چین: آمریکا و چین باید به منافع یکدیگر احترام بگذارند

معاون رئیس جمهوری چین می گوید پکن از «نقش مثبت» آمریکا در منطقه آسیا - اقیانوسیه استقبال می کند، اما یاد آور می شود دو قدرت اقتصادی بزرگ جهان باید به منافع اصلی و نگرانی های عمده یکدیگر احترام بگذارند.

شی جین پینگ این نظر را روز چهارشنبه در آنچه سخنرانی سیاسی عمده ای در دیدار چهار روزه او از آمریکا توصیف شده است، در یک ضیافت ناهار در واشنگتن، به میزبانی مشترک شورای بازرگانی آمریکا – چین و کمیته ملی مناسبات آمریکا و چین، ابراز داشت.

شماری از مهمترین رهبران بازرگانی چین شی را در سفر چهار روزه به آمریکا همراهی می کنند.

آقای شی همچنین روز چهارشنبه با رهبران کنگره ملاقات کرد . او قرار است به ایالت آیوا می رود، و پیش از بازگشت به کشورش در روز جمعه، از ایالت کالیفرنیا دیدن خواهد کرد.

سفر آقای شی از نزدیک در هر دو کشور دنبال می شود، انتظار می رود او در اواخر سال جاری به رهبری حزب کمونیست و در سال ۲۰۱۳ به ریاست جمهوری برگزیده شود.

رسانه های دولتی چین روز چهارشنبه گزارش های شوق انگیزی در باره دیدار پرسروصدای شی جین پینگ معاون رئیس جمهوری به آمریکا منتشر کردند، و مناسبات دو کشور را مهمترین، در جهان نامیدند.

روزنامه عمده گلوبال تایمز همچنین مصادف شدن دیدار شی با باراک اوباما در روز سه شنبه، روز والنتیاین را یاد آور می شود و می گوید این رویداد به یک جو رمانتیک در دو سوی اقیانوس کبیر اشاره دارد.

دولت چین از یک سلسله خودسوزی های تبتی ها که به سیاست های پکن معترض بودند عمیقا خجلت زده شده است. اما آقای شی، که قرار است رهبر بعدی چین باشد، در جریان دیدارهای روز سه شنبه در کاخ سفید گفت کشورش به پیشبرد دستاوردهای «عظیم و شناخته شده» در حوزه حقوق بشر در سال های اخیر ادامه خواهد داد.

با این حال، فیلیم کاین، پژوهشگر ارشد در سازمان دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه به صدای آمریکا گفت نکته تازه ای در اظهارات شی وجود ندارد و شکایت کرد که مقامات آمریکایی نام قربانیان نقض حقوق بشر در چین را اعلام نکرده اند.

XS
SM
MD
LG