لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

فعال نابینای چینی از سفارت آمریکا در پکن خارج می شود


فعال نابینای چینی از سفارت آمریکا در پکن خارج می شود
فعال نابینای چینی از سفارت آمریکا در پکن خارج می شود

مقامات آمریکایی می گویند یک ناراضی نابینای چینی که از بازداشت خانگی گریخت و به سفارت آمریکا در پکن رفت، آنجا را برای مراقبت های پزشکی و پیوستن دوباره به خانواده اش ترک کرده است.

یک مقام آمریکایی روز چهارشنبه گفت دولت چین موافقت کرده است چن گوانگچن در محلی «امن» در چین ساکن شود. او گفت چن درخواست پناهندگی در آمریکا نکرد.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت از این که مقامات آمریکایی قادر شدند اقامت چن در سفارت و خروج او را «به شیوه ای که گزینش های او و ارزش های ما را منعکس کرد» ممکن سازند خوشنود است.

خانم کلینتون برای شرکت در گفت و گوهای دو روزه امنیتی و اقتصادی که روز پنجشبه آغاز می شود به پکن رفته است.

پیشتر در روز چهارشنبه، خبرگزاری شین هوا از خروج چن از سفارت آمریکا خبر داد و گفت او پیش از آن که «به خواست خودش» خارج شود، شش روز در آنجا اقامت داشت.

وزارت امور خارجه چین از آمریکا خواست به دلیل پناه دادن به چن پوزش بخواهد و آن را مداخله ای غیر قابل قبول در امور چین نامید. همچنین گفت آمریکا باید تضمین دهد که با ناراضیان دیگر پناه نخواهد داد.

روزنامه گلوبال تایمز وابسته به حزب کمونیست چین گفت ماجرای چن بر مناسبات آمریکا و چین تاثیر نخواهد داشت.

چن یک وکیل و فعال حقوق بشر است که از کودکی نابینا بوده است. او در سال ۲۰۰۶ بدلیل فاش کردن آزارها و بدرفتاری ها بر اساس سیاست سقط جنین اجباری چین به چهار سال زندان محکوم شد. چن پیش از فرار در ۲۲ آوریل، از سال ۲۰۱۰ در بازداشت خانگی قرار داشت.

XS
SM
MD
LG