لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۰

چین از ائتلاف بین المللی علیه داعش پشتیبانی می کند


سخنگوی وزارت امور خارجه چین
سخنگوی وزارت امور خارجه چین

چین می گوید از کوشش آمریکا برای بوجود آوردن ائتلافی جهت نبرد با پیکارجویان گروه خلافت اسلامی در عراق و سوریه پشیبانی می کند ، اما تذکر داده است که باید به حاکمیت کشورها احترام گذاشته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت پکن بر این باور است که جامعه بین المللی باید برای نبرد با تروریسم همکاری کند، اما تاکید کرد دراین نبرد جهانی باید به تمامیت ارضی همه کشورها احترام گذاشته شود.

سخنگو گفت چین امیدوار است صلح و آرامش در عراق و سوریه برقرار شود، و آنها به زمینه های باروری برای تروریسم تبدیل نشوند.

جوزف چانگ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه هنگ کنگ به صدای آمریکا گفت پکن با تلاش های آمریکا برای بوجود آوردن ائتلاف مخالفت نخواهد کرد زیرا رهبری چین می داند گروه خلافت اسلامی بر چین نیز تاثیر خواهد گذاشت، و مخالفت پکن با تروریسم، جدائی طلبی و جدائی خواهی مذهبی را یادآور شد.

رسانه های دولتی چین از پیوستن به ائتلاف به رهبری آمریکا پشیتبانی کرده اند. روزنامه گلوبال تایمز روز جمعه در سرمقاله ای نوشت «رسانه های چین از اقدامات علیه داعش حمایت می کنند، اما پشتیبانی ما باید محتاطانه باشد. چین در خاورمیانه منافعی دارد که امیدوار است جنگ به آنها صدمه نزند.»

پکن بزرگترین خریدار نفت عراق است، و موتور اقتصادی آن به نفت وارداتی متکی است.

روزنامه مردم نیز خواهان احتیاط شده است و می گوید «همکاری بین المللی علیه تروریسم بدون احترام به قوانین بین المللی نمی تواند عملی شود.»

گروه خلافت اسلامی چین و کشورهای دیگر را به دلیل آنچه آنرا غصب حقوق مسلمانان در داخل مرزهایشان می نامد تهدید کرده است.

خلافت اسلامی مدعی است شهروندان چین به صفوف آن پیوسته اند. اخیرا وزارت دفاع عراق عکسی از یک مرد چینی دستگیر شده را در فیسبوک خود، منتشر کرد که بسود خلافت اسلامی می جنگیده است.

XS
SM
MD
LG