لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۶

انتخابات آمريکا و شکايت از سياست تجاری چين


تنش های تجاری ايالات متحده و چين در اين هفته افزايش يافته است و دو کشور از يکديگر به سازمان تجارت جهانی شکايت کرده اند. در حالی که مبارزات انتخاباتی رياست جمهوری آمريکا شدت می گيرد، چين يکی از مسائل مورد بحث در اين انتخابات شده است.

باراک اوباما رييس جمهوری ايالات متحده و ميت رامنی رقيب انتخاباتی او هر دو در مورد سياست تجاری چين لحنی منتقدانه دارند.

اوايل اين هفته رييس جمهوری آمريکا از کمک های مالی پکن به شرکت های توليد خودروی چين به سازمان تجارت جهانی شکايت کرد. در همين حال ميت رامنی، باراک اوباما را متهم می کند که در مورد روش های تجاری غيرعادلانه چين، آن کشور را به اندازه کافی تحت فشار قرار نمی دهد.

چين نيز بلافاصله در مورد قانون جديد آمريکا که برای کالاهای شامل يارانه چين ماليات قائل خواهد شد به سازمان تجارت جهانی شکايت کرد.

هونگ لی سخنگوی وزارت امور خارجه چين گفت: دو طرف بايد اختلافات خود را بر اساس احترام متقابل و منافع برابر، با گفتگو و مشورت رفع کنند. ما مخالف سياسی کردن اين مساله هستيم.

ولی وزارت بازرگانی چين می گويد که چين قربانی سياست های انتخابات اخير آمريکا شده است.

تحليلگران می گويند با درنظر گرفتن اين که اقتصاد دو کشور بسيار وابسته به يکديگر است نمی توان سياست را در خط مشی های تجاری دخالت نداد.

پاتريک چوانک اقتصاددان می گويد: دموکرات ها و جمهوريخواهان در اين مورد که چه خط مشی در مورد چين کار می کند، خسته و نااميد شده اند.

در گذشته مشکلات با سياست های تجاری چين در رابطه با سياست خارجی بود ولی اکنون اين مساله بر مشاغل در آمريکا و پيشرفت اقتصادی کشور سايه افکنده است که نهايتا منجر به شکايت های بيشتر از چين می شود.

پرونده شکايت در مورد تجارت خودرو چين که رييس جمهوری آمريکا اين هفته به سازمان تجارت جهانی ارائه داد دومين پرونده در ماه اخير است و همزمان با سفر وی به اوهايو صورت می گيرد؛ ايالتی که صنعت عمده آن ساخت خودرو است و می تواند در انتخابات پيش روی رياست جمهوری نقش مهمی داشته باشد.

دولت آقای اوباما در ماه ژوييه چين را متهم کرد که به طور غيرعادلانه بر حدود سه ميليارد دلار خودروهای صادر شده آمريکايی تعرفه گمرگی تعيين کرده است. شکايت اين هفته در مورد يک ميليارد دلار کمک مالی است که چين به شرکت های خودرو سازی چينی و لوازم يدکی می پردازد.
XS
SM
MD
LG