لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

مذاکرات دفاعی آمريکا و چین از سر گرفته می شود


مذاکرات دفاعی آمريکا و چین از سر گرفته می شود
مذاکرات دفاعی آمريکا و چین از سر گرفته می شود

مقامات دفاعی آمريکا و چین برای گفت و گوهای سطح بالا در پکن جمع شده اند. از زمانی که مناسبات دو جانبه برسر موافقت آمريکا با فروش اسلحه به تایوان و اعلام برنامه آمريکا برای اعزام سرباز به استرالیا تیره شد، این نخستین بار است که چنین مذاکراتی صورت می گیرد.

مایکل فلورنی معاون امور سیاسی وزارت دفاع آمريکا، همراه با ما خیائوتیان معاون رییس ستاد ارتش چین، روز چهارشنبه مذاکرات را گشودند.

از ماه سپتامبر، وقتی آمريکا با اعلام تقویت ۵ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلاری نیروی هوایی تایوان چین را خشمگین ساخت، این نخستین مذاکرات در سطح وزیران است.

در ماه نوامبر، پرزیدنت باراک اوباما طرح هایی را برای استقرار ۲۵۰۰ سرباز آمريکایی به استرالیا برای تقویت امنیت منطقه ای و مقابله با نفوذ منطقه ای چین اعلام کرد. چین این اقدام را «نامناسب» نامید.

مذاکرات جاری دوازدهمین گفت و گوهای مشورتی آمريکا و چین است که معمولا نشانه ای بر سلامت مناسبات بین دو کشور دیده می شود. چین در اعتراض به سیاست هایی که نمی پسندد، مناسبات نظامی با آمريکا را منظما قطع می کند.

تحلیلگران می گویند تصمیم چین به انجام مذاکرات سالیانه، حتی پس از معامله تسلیحاتی تایوان، ممکن است حاکی از آن باشد که قطع پیوندهای نظامی را بنفع خود نمی داند.

چین تایوان را یک استان یاغی تلقی می کند، و به آن نسبت به امکان استفاده از نیروی نظامی در صورتی که رسما اعلام استقلال کند هشدار داده است.

آمريکا بر اساس قانون متعهد است تسلیحاتی را که تایوان برای دفاع لازم دارد تامین کند.

خبرگزاری رسمی چين، شین هوا، اعلام کرد: مذاکرات، مناسبات نظامی دو جانبه، فروش های تسلیحاتی آمريکا به تایوان، و نیز مسائل گوناگون منطقه ای را در بر خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG