لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۰

چین و آمریکا بر آمادگی برای همکاری تاکید می گذارند


چین و آمریکا بر آمادگی برای همکاری تاکید می گذارند
چین و آمریکا بر آمادگی برای همکاری تاکید می گذارند

چین و آمریکا تعهد خود را به همکاری دو جانبه تجدید کرده اند، و پکن می گوید به بهبود اقتصاد آمریکا اطمینان دارد.
جدید ترین اطمینان ها روز جمعه در دومین روز مذاکرات رسمی بین جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا و رهبران ارشد چین داده شد.
بایدن به هو جینتائو رییس جمهوری گفت او برای تایید دوباره «تعهد کامل واشنگتن» به مناسبات نیرومند و بادوام با پکن فرستاده شد.
پیشتر در روز جمعه، شی جینپینگ معاون رییس جمهوری چین در دیداری با بایدن و بازرگانان دو کشور در صدد برآمد نگرانی از وضعیت اقتصاد آمریکا را کاهش دهد و گفت اقتصاد آمریکا بسیار جهنده است و قادر است خود را ترمیم کند. او همچنین هشدار داد که پکن و واشنگتن نباید مسائل تجارتی را سیاسی کنند و با احساسات در هم بیامیزند.
هدف از جلسه تقویت همکاری بین دو کشور و در حالی بود که شرکت های خارجی از موانع بازار در چین و پکن از محدودیت های صادراتی آمریکا شکایت می کنند.
مقامات آمریکایی می گویند یکی از هدف های سفر جو بایدن به چین این است که با نسل بعدی رهبران کشور، از جمله شی که انتظار می رود جای هو جینتائو رییس جمهوری را بگیرد، آشنا شود. بایدن و شی روز شنبه باتفاق به استان سی چوان در جنوب غربی چین سفر خواهند کرد.
دو معاون رییس جمهوری مذاکرات رسمی در پکن را روز پنجشنبه آغاز کردند و گفتند مناسبات بهتر بین کشورهای آنها بسود تمام جهان خواهد بود. بایدن می خواهد به همتای چینی خود اطمینان دهد که وضع اقتصادی آمریکا خوب است و سرمایه گذاری های چین در امان است.


XS
SM
MD
LG